Kilkadziesiąt fotografii zagościło w Parku Miejskim im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Wystawa jest początkiem festiwalu „Inspirowane Górami”. W tym roku wystawa została poświęcona zakopiańskim fotografom.
- Każdorazowo przygotowując wystawę korzystaliśmy z fotografii. Ta wystawa jest o zakopiańskich fotografikach. Bardzo byśmy chcieli coś więcej, żeby ta wystawa byłą początkiem zajmowania się zakopiańską fotografią. Czy uda nam się kiedyś zrobić książkę, wystawę o zakopiańskich fotografikach? Bardzo byśmy chcieli. W Zakopanem mamy wspaniałe archiwa fotograficzne. One są zdigitalizowane i można je oglądać na stronie muzeum. Przysięgam, że są one fascynujące – mówił Piotr Mazik.
Większość fotografii prezentowanych na wystawie pochodzi z Muzeum Tatrzańskiego. Część z nich wykonana została w bardzo ciekawej technologii. - Znakomita większość, to są szklane klisze, które ja bardzo lubię. Niosą one z sobą najlepszą jakość. Paradoks polega na tym, że fotografie, które są wywołane na szklanych kliszach mają według mnie o wiele lepszą jakość, niż fotografie wykonane w roku 2022 lustrzanką cyfrową - zaznacza Piotr Mazik.
Piotr Mazik zachęca do oddawania swoich archiwalnych fotografii do Muzeum Tatrzańskiego, aby w przyszłości korzyść mieli z nich wszyscy. - Jest bardzo trudno pozbyć się rodzinnego archiwum, ale namawiam wszystkich, żeby oddawać własne fotografie do Muzeum Tatrzańskiego i TPN-u oraz TOPRu. Fotografie służą dobru wspólnemu. One są dla nas wszystkich. Jeśli zamkniemy je w szufladzie, to poza nami nikt inny ich nie zobaczy, więc gorąco do tego zachęcam - mówi Piotr Mazik.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński






































