Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
24.09.2012 | Czytano: 97

Dni NATO w Ostrawie (zdjęcia)

W miniony weekend w Ostrawie po raz kolejny odbyły się dni NATO (sojuszu północnoatlantyckiego). Przez lotnisko im. Leosa Janacka przewinęło się ponad 200 tys. osób.

Dni NATO w Ostrawie (zdjęcia)
Organizatorzy zapewnili dwa dni naprawdę świetnych pokazów. Nie brakowało atrakcji na ziemi jak i w powietrzu. Podczas imprezy prezentowano różnego rodzaju pojazdy militarne od czołgów po wyrzutnie rakiet, ale również broń oraz samoloty i śmigłowce. Program był bardzo napięty, a akcja działa się jednocześnie na ziemi jak i w powietrzu i niestety nie dało się być w dwóch miejscach na raz.

W Ostrawie nie zabrakło również polskich akcentów. Na ziemi pojawili się policjanci z Katowic, którzy prezentowali razem z Czechami odbijanie zakładników, był pokaz tłumienia zamieszek kiboli. Swój sprzęt prezentowała również służba celna, a na niebie pojawiły się uwielbiane szczególnie przez turystów nasze Su-22.

Sporą atrakcją tegorocznego święta sojuszu był pokaz tankowania w powietrzu. Jako cysterna nad pasem leciał C-135, a próbę tankowania podjął JAS-39 Gripen. W locie pokazał się również największy bombowiec świata B-52.

Oczywiście nie zabrakło również F-16, które latały w barwach Tureckich i Holenderskich. Tym razem, dużo lepszy pokaz zaprezentował Turek, który latał bardzo nisko i dynamicznie. Na niebie pojawił się jeszcze francuski Mirage, słowackie Migi oraz austriacki Eurofighter Typhoon.

W tym roku do Ostrawy dotarli również akrobaci z Wielkiej Brytanii. Mowa o Red Arrows. Dla mnie była to “wisienka na torcie”. Ich 20-minutowy pokaz oglądało się z wielką przyjemnością. Niskie loty, mijanki i przede wszystkim kolory jakie zostawiali na niebie robiły ogromne wrażenie. W zeszłym roku członkowie Red Arrows do Ostrawy nie dotarli z powodu wypadku jaki miał miejsce kilka dni przed imprezą.

Dni NATO to obowiązkowa impreza każdego fana lotnictwa. To co pokazali w tym roku Czesi, stawia poprzeczkę wysoko innym organizatorom takich pokazów lotniczych. Dziewięć godzin świetnego latania i pokazów naziemnych jest w stanie nacieszyć oczy chyba każdego, od dziecka po osobę dorosłą.

Tekst i zdj. Michał Adamowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl