Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
25.07.2022 | Czytano: 87

Przegląd poroniańskich zespołów regionalnych (zdjęcia)

Niedzielna scena 47. Poroniańskiego Lata należała do młodych górali i góralek z gminy Poronin, którzy zaprezentowali swoje umiejętności. - Ważny jest ten przekaz nie tylko w zespole, ale też jeżeli jest w domu. Kiedy ta tradycja jest przekazywana w rodzinach, to tym dzieciom jest jeszcze łatwiej. Po tych dzieciach to widać, że one są śmiałe na scenie i robią bardzo dobrą robotę w grupie, gdzie są liderami. Widać w nich radość, że to nie jest na siłę, przymuszone - zaznacza Anna Trebunia Wyrostek, kulturoznawca i regionalistka.

W ostatni dzień 47. Poroniańskiego Lata organizatorzy przewidzieli czas na przegląd regionalnych zespół góralskich z terenu gminy Poronin. Na scenie zobaczyć można było Regle i Małe Regle z Poronina, Zespół Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego, Mały Zbójnicek z Zębu i Zawrat z Bustryku.

Występom przyglądali się jurorzy. - Mamy tu przegląd działalności. Nie jest to forma konkursowa, tylko forma przeglądu działalności, co w danej gminie się dzieje. My to traktujemy jako wskazówki dla instruktorów i kierowników. Nie oceniamy, który zespół jest lepszy. Cieszymy się, że wszystkie zespoły tu są i z tego się cieszą - mówi Maciej Krzeptowski, prezes Związku Podhalan oddział Kościelisko.

Prezentacjom przyglądała się także regionalistka, kulturoznawca i członek zespołu Trebunie-Tutki. - Myślę, że wszystkim poszło bardzo dobrze. Widać dużo pracy instruktorów, widać też pomoc rodziców, żeby dzieci wyglądały odpowiednio na scenie. Cieszy to, że jest to już kolejne pokolenie tych dawnych zespolanów, których ja pamiętam ze sceny. Zespoły bardzo fajnie się pokazały. Zbójnicek miał bardzo fajny program. Oprócz tego oglądaliśmy układy artystycznie opracowane. Myślę, że wiele dobrego o każdym z zespołów można powiedzieć - dodaje Anna Trebunia-Wyrostek.

ms// zdj. Marcin Szkodziński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl