Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
09.06.2021 | Czytano: 134

Małopolska Nagroda Rynku Pracy

Urząd Gminy w Spytkowicach, Zamek Królewski na Wawelu to laureaci Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy 2021. Nagrodę specjalną otrzymała Dorota Niemiec, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego. Zwycięzców poznaliśmy 7 czerwca podczas Małopolskiej Konferencji Publicznych Służb Zatrudnienia.

Małopolska Nagroda Rynku Pracy 2021 to wspólna inicjatywa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Nagroda jest przyznawana pracodawcom inwestującym w podnoszenie kwalifikacji pracowników, a także sprzyjającym godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Jest przyznawana również osobom inicjującym przedsięwzięcia wspierające rynek pracy województwa małopolskiego i rozwój zawodowy Małopolan.

W 2021 roku po raz pierwszy uhonorowani zostali także zwycięzcy Plebiscytu Mikro Firma za rogiem.

– Sytuacja epidemiczna wpłynęła na sposób funkcjonowania firm. Ograniczenia wynikające z lockdown-ów zmusiły zarówno pracodawców jak i pracowników do zmierzenia się z wieloma wyzwaniami. Pandemia stworzyła także nowe szanse, które niejednokrotnie udało się w Małopolsce wykorzystać.

Dzięki tarczom antykryzysowym, uruchomionym na poziomie centralnym i regionalnym, udało się zminimalizować negatywne konsekwencje pandemii na rynku pracy. Działania osłonowe dla pracodawców i pracowników, które w Małopolsce wyceniane są na ponad 10,5 mld zł, pozwoliły na utrzymanie wielu miejsc pracy – powiedział Tomasz Urynowicz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. I dodał:

– Finaliści konkursu to dobre przykłady odpowiedzialnego zarządzania w firmach, dbania o rozwój pracowników, patrzenia perspektywicznego, ale też dbania o to, co dla nas wszystkich najważniejsze, czyli rodziny pracowników.

Małopolska Nagroda Rynku Pracy 2021 została przyznana w dwóch kategoriach: Małopolski Pracodawca Wspierający Rozwój Pracowników oraz Małopolski Pracodawca Przyjazny Rodzinie.

Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną oraz rozstrzygnęła konkurs „Mikro Firma za rogiem”.

Zgłoszenia kandydatów oceniała kapituła powołana przez Pana Tomasza Urynowicza wicemarszałka województwa małopolskiego w składzie:

· Michał Kądziołka, Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Wiceprzewodniczący Kapituły.
· Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Wiceprzewodnicząca Kapituły.
· Marta Mordarska, Radna Województwa Małopolskiego, Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
· Grzegorz Biedroń, Radny Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Małopolskiego.
· Rafał Kosowski, Radny Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.
· Marek Piwowarczyk, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.
· Andrzej Zając, Przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni.
· Michał Akszak-Okińczyc, Prezes Zarządu Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.
· Anna Łabno, przedstawiciel Fundacji „Mamo pracuj”.

Laureaci:
Laureatem Nagrody Specjalnej 2021 została Pani Dorota Niemiec dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.
Pani Dorota Niemiec jest długoletnim dyrektorem Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego. Dała się poznać jako ponadprzeciętny fachowiec, pasjonat tematyki rynku pracy, osoba niekonwencjonalna, realizująca powierzoną jej misję z zapałem i nowatorskim podejściem. Jest autorem wielu inicjatyw oraz ciekawych projektów służących aktywizacji zawodowej Małopolan. To także promotor i inicjator wspierający działalność małopolskich pracodawców i pracowników.

Była wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania odznaczeniami państwowymi, m.in. nagrodą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Primus in Agendo – Pierwszy w działaniu”.

W kategorii Małopolski Pracodawca Wspierający Rozwój Pracowników zwyciężył Urząd Gminy w Spytkowicach.
Urząd podejmuje szereg działań zmierzających do rozwoju pracowników i aktywizacji zawodowej Mieszkańców, w tym również osób z niepełnosprawnościami przy współpracy z Urzędem Pracy i innymi organizacjami.
Ponad 96% osób zatrudnionych w Urzędzie, pracuje w nim, co najmniej dwa lata. Stabilność zatrudnienia powoduje, że pracownicy wiążąc przyszłość zawodową z Urzędem Gminy, podejmują studia wyższe, które prowadzą do ich osobistego rozwoju i wzrostu umiejętności zawodowych, jednocześnie podnosząc jakość obsługi klientów. Urząd realizuje również inne inicjatywy wspierające rozwój zawodowy pracowników, w tym warsztaty dotyczące wdrożenia e-usług w ramach projektu „Cyfrowe usługi publiczne w gminie Spytkowice”.
Natomiast w kategorii Małopolski Pracodawca Przyjazny Rodzinie nagrodę przyznano Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.
Nie masz co zrobić z dzieckiem i jesteś w rozpaczy? - A może by tak z dziećmi przyjść do pracy? Odpowiedź na to pytanie nie musi być przecząca, a na pewno nie jest w przypadku ostatniego pracodawcy nominowanego do nagrody w kategorii Małopolski Pracodawca Przyjazny Rodzinie - pracodawcą, o którym mowa jest Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Instytucja ta przywiązuje ogromną rolę do realizowanej polityki personalnej, w której pracownik i jego rodzina są u szczytu celów. Pracodawca zapewnia przestrzeń do pracy połączonej z opieką nad dzieckiem, a w szerokim katalogu rozwiązań ułatwiających pracownikom godzenie życia zawodowego z rodzinnym zapewnia m.in. elastyczne godziny i zadaniowy czas pracy, bogaty pakiet medyczny i socjalny, a także wykazuje szczególną dbałość o potrzeby kulturalne pracowników.

Plebiscyt Mikro Firma za rogiem 2021

Plebiscyt po raz pierwszy został ogłoszony w 2020 roku. Jest to kategoria szczególna, ponieważ pokazująca najlepsze przykłady firm zatrudniających do 9 pracowników. Dodatkowo, w tej kategorii Kapituła brała także pod uwagę wybór mieszkańców Małopolski, którzy brali udział w głosowaniu internetowym.

W Plebiscycie wyłoniono trzech równorzędnych laureatów:

· Firma ALMTECH Leszka Skowronka z siedzibą w Bochni zdobyła najwięcej głosów w głosowaniu internetowym - 1072.
Firma prowadzi działalność usługową w branży weselnej. Leszek Skowronek jako DJ, konferansjer i wodzirej w jednej osobie na weselach występuje pod pseudonimem artystycznym "DJ LECHO". Jak sam przyznaje, uwielbia tworzyć atmosferę świetnej zabawy, łączyć tradycję z nowoczesnością. Pasja do muzyki stała się jego pracą, której oddaje 100% swojego zaangażowania. Ogromną wartość przykłada do rozwoju swojej firmy, tak aby zawsze być o jeden krok do przodu, dbając przy tym o wysoki poziom usług oraz zadowolenie klientów.


· Pracownia fryzjerska „Metamorfoza” Krzysztofy Ściślewskiej, na rynku chrzanowskim działa od 19 lat i znana jest ze świadczenia wysokiej jakości usług fryzjerskich. Pani Krzysztofa Ściślewska jako pracodawca dba o stały rozwój personelu. Kompetencje swoje oraz pracowników podnosi poprzez udział w szkoleniach realizowanych ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Od lat wspiera lokalny rynek pracy, współpracując z Powiatowym Urzędem Pracy w Chrzanowie zakresie realizacji programów stażowych i tworzeniu stanowisk pracy przy wsparciu ze środków Funduszu Pracy.


· Firma Produkcyjno-Handlowa „Piotrowscy” działa przez cały rok oferując klientom szeroki wachlarz asortymentu: pieczywo, ciastka, wyroby ciastkarskie. Ponadto cukiernia realizuje indywidualne zamówienia wypieków regionalnych oraz wyrobów artystycznych. Do produkcji wykorzystywane są naturalne składniki. Właściciel kultywuje wielopokoleniowe tradycje rodzinne. Wyroby cieszą się uznaniem wśród mieszkańców oraz turystów, czego dowodem jest tytuł Laureata w Plebiscycie ”Orły Cukiernictwa”. Cukiernia ma trzy punkty usługowe, gdzie oprócz zrobienia codziennych zakupów można na miejscu zjeść ciasto i wypić kawę.


mat. prasowe
Źródło Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl