Czwartek, 12 września | Imieniny: Marii, Gwidona, Radzimira
03.05.2021 | Czytano: 212

17. Zakopiańska Wiosna Jazzowa za nami

Nastrojowy sobotni wieczór z muzyką jazzową w najlepszym wydaniu zakończył 17. edycję festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem - w tym roku przeniesionego w przestrzeń wirtualną z powodu niesprzyjających wydarzeniom kulturalnym warunków pandemii.

17. Zakopiańska Wiosna Jazzowa za nami
Dzięki znakomitym muzykom goszczącym ze swym repertuarem w klubokawiarni H20 hotelu Hyrny w Zakopanem, skąd transmitowane były na żywo wydarzenia tegorocznego festiwalu, słuchacze Jedynki Polskiego Radia i widzowie mediów społecznościowych Miasta Zakopane mogli poczuć atmosferę prawdziwego klubu jazzowego.

Na wieczorną jazzową ucztę zapraszał przez całą sobotę partner Jazzowego Zakopanego – 17 Wiosny Jazzowej – Program Pierwszy Polskiego Radia. Na żywo, prosto ze studia w Zakopanem nadawane były audycje muzyczne, goszczące artystów tegorocznego festiwalu, a w programie “Jedyne takie miejsce” prócz rozmów z organizatorami bieżącego wydarzenia, pojawiały się zapowiedzi nadchodzących atrakcji letnich, czekających na turystów planujących odwiedzić Zakopane po poluzowaniu obostrzeń.

O godz. 19.00 rozpoczęło się natomiast online kulminacyjne wydarzenie tegorocznego festiwalu – koncerty gwiazd 17. Wiosny Jazzowej. W tym roku zaproszenie do występu na wirtualnej scenie przyjęli muzycy tak różnorodni, jak różnorodne i pojemne jest spektrum samego stylu muzycznego, jakim jest jazz. Zespół Harmony Trejo w składzie Kuba Hubicki, Maciej Cisło I Bartłomiej Chojnacki zaprezentował oryginalny repertuar - kompozycje własne oparte o trzy instrumenty: akordeon, gitarę i kontrabas - nawiązując programem do wydanych na przestrzeni kilku ostatnich lat płyt. Tego wieczoru premierę miały również całkiem nowe utwory tego muzycznego trio. Ponad godzinny koncert był niezwykłą kompilacją różnorodnych stylów muzycznych - etno, jazzu, muzyki barokowej i skandynawskiej. Jak podkreślił lider zespołu, Kuba Hubicki, jest to “muzyka kreatywna, która kreuje się w trakcie wykonywania”.

Występ online niewątpliwie nie daje możliwości takiej interakcji z publicznością, jak koncert na żywo, niemniej zdawało się to nie przeszkadzać również Januszowi Szromowi, który w lekki i zajmujący sposób snuł ze sceny opowieść o jednym z najpopularniejszych muzyków polskich - Andrzeju Zausze. Ciekawe anegdoty, nieznane fakty, a przede wszystkim repertuar piosenkarza w świeżej, jazzowej aranżacji Janusza Szroma i towarzyszących mu wybitnych muzyków: Pawła Perlińskiego, Andrzeja Łukasika i Marcina Jahra - złożyły się na niezwykły, sentymentalny koncert. Janusz Szrom, jak sam o sobie mówi: “kustosz muzyki Andrzeja Zauchy”, zaśpiewał nie tylko przeboje artysty jak “Bądź moim natchnieniem”, “Byłaś serca biciem” czy “C’est la vie”, ale również mniej znane z ponad dwustu utworów wykonywanych przez Zauchę, a zgromadzonych w opracowaniu nutowym własnego autorstwa, który niedługo ukaże się drukiem. Koncert “Andrzej Zaucha – SongBook” – transmitowany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Miasta Zakopane – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez słuchaczy i widzów festiwalu Wiosna Jazzowa

Oba koncerty dostępne są nadal na profilach społecznościowych Miasta Zakopane: FB Zakopane Official oraz FB WiosnaJazzowaZakopane. A jeszcze dziś w ramach projektu Jazzowe Zakopane na interludia muzyczne w przestrzeni miasta zapraszają grające przystanki komunikacji miejskiej.

Organizatorami Jazzowego Zakopanego – 17. Wiosny Jazzowej byli Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Tegoroczną Wiosnę Jazzową udało się zrealizować dzięki partnerowi strategicznemu, marce LOTTO. Projekt wsparli również: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Republiki Słowackiej, Ambasada Węgier w Warszawie, Centrum Czeskie przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie, Polski Komitet do spraw UNESCO i Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, International Jazz Day, hotel Hyrny, Agencja JBBO, hotel Aries & SPA oraz klubokawiarnia Piekiełko.

Festiwal promocyjnie wsparło także Województwo Małopolskie, dzięki zawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Muzyki Filmowej i Jazzowej realizującej w roku 2021 cykliczny projekt pn. Jazz It Up! Kalendarium Jazzowych Wydarzeń Krakowa i Małopolski.

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Regina Korczak-Watycha

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl