Wtorek, 14 maja | Imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława
01.05.2021 | Czytano: 90

Mieszkańcy Małopolski porządkują przestrzeń wokół siebie

Koniec kwietnia to czas celebracji Dnia Ziemi. Okres ten jednak nie miałby żadnego znaczenia, jeśli nie przekładałby się na konkretne działania - wolontariusze ruchu Polska 2050 ruszyli na pomoc środowisku.

Dla ruchu Polska 2050 zielona Polska jest jednym z celów. W wielu częściach województwa wolontariusze ruszyli w zielone, lecz zaśmiecone przestrzenie, by przywrócić im pierwotny wygląd. Sprzątali w Krakowie oraz w powiatach dąbrowskim, oświęcimskim, nowosądeckim, tarnowskim, a niebawem planowane jest też sprzątanie w powiecie nowotarskim. Niejako kropką nad “i” stała się zaś akcja rozdawania żonkili w Skawinie.

Kraków sprząta brzegi Prądnika
W niedzielę 25 kwietnia, w licznym gronie 20 wolontariuszy wraz z sześciorgiem dzieci i jednym psem reprezentanci i sympatycy Polski 2050 spotkali się, by wspólnie zainaugurować pierwsze sprzątanie w ramach podpisanego 22 kwietnia w Dzień Ziemi, kontraktu obywatelskiego - Ekoadopcja brzegów Prądnika. W ramach kontraktu zobowiązali się długoterminowo troszczyć o ten teren.
W ciągu 3 godzin zebrali ponad 50 worków śmieci. Na niewielkim odcinku znaleźli butelki, puszki, papiery, ale też np.: części samochodowe, grill, buty, bluzy oraz dwa wózki z supermarketów utopione w rzece.
“To intensywne popołudnie spędzone razem i z uśmiechem, pozwoliło nam zmienić kawałek Polski, a zarazem naszego najbliższego otoczenie na bardziej czyste i zielone. Te wrośnięte rzeczy nie dodają uroku pięknym, powoli zazieleniającym się brzegom Prądnika. Bądźmy czujni i wrażliwi na otaczającą nas przyrodę i dbajmy o nią.” - apeluje Kamila, liderka kontraktu.

Powiat dąbrowski - czystszy Beleryt dla Wiosny
W minioną sobotę z inicjatywy dąbrowskich wolontariuszy przeprowadzono sprzątanie śmieci w rejonie parkingu leśnego w Belerycie. W sobotę w lesie pojawiło się ok. 40 osób - dorosłych i dzieci. Oprócz butelek, puszek i plastików spożywczych, w lesie znalazły się też opony, zniszczone meble, izolacje, części karoserii, fragmenty AGD. Po zakończeniu działań uczestnicy zgłosili kolejne miejsca wymagające sprzątania, więc na pewno nie była to ostatnia akcja o tym charakterze w powiecie. Najlepszym podsumowaniem sobotniego wydarzenia było stwierdzenie 5-letniej uczestniczki: „Teraz, kiedy pozbieraliśmy już te wszystkie śmieci z lasu Pani Wiosna na pewno chętniej do nas przyjdzie”.

Powiat tarnowski - sprzątanie w integracji z radnymi
W Tarnowie wolontariusze sprzątali Park Sośnina w Tarnowie-Mościcach. Sprzątanie trwało 2 godziny, włączyli się w nie też radni, którzy niedawno dołączyli do Polski 2050 Szymona. Wolontariusze zebrali 15 worków śmieci, w tym ponad połowa to szklane butelki po alkoholach. Wśród dziwniejszych znalezisk wymieniali buty i spodnie dresowe.

Powiat oświęcimski sprząta las
W sobotę 24.04 wolontariusze spotkali się też w lesie, w Chełmku. 8 wolontariuszy i sympatyków obywatelskiego ruchu wspólnie działało od 9.00 do 14.00, we współpracy i za zgodą Nadleśnictwa Chrzanów.
Zebrali kilkaset kilogramów śmieci - części samochodowe, butelki szklane i plastikowe, reklamówki, buty, druty kolczaste, puszki, opakowania po farbach, obudowy ze sprzętów RTV.
“Była to pierwsza taka akcja zorganizowana w powiecie oświęcimskim, ale nie ostatnia. Kolejną planujemy w drugiej połowie maja. Wolontariusze wykazali się ogromnymi chęciami i zaangażowaniem i następnym razem będzie nas na pewno więcej.” - relacjonuje koordynatorka akcji.

Powiat nowosądecki - razem dla czystych brzegów Kamienicy
W powiecie nowotarskim wolontariusze Polski 2050 dołączyli do akcji sprzątania zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie pod patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza - Ludomira Handzela. “Skontaktowaliśmy się z Panią Jolantą Augustyńską - prezes Towarzystwa i dołączyliśmy do tej akcji (...) Przyjęto nas bardzo serdecznie.” - opowiada wolontariuszka. Sprzątanie brzegów rzeki Kamienica trwało około 4 godziny, uzbierano 5 ton śmieci. Udział wzięło ponad 200 osób, w tym 15 reprezentantów Polski 2050, również młodzież szkoły średniej.

Skawina wręcza żonkile
Niejako na zakończenie miesiąca i zwieńczenie akcji ekologicznych wolontariusze rozdadzą dziś w Skawinie po godzinie 17:00 bukiety żonkili, które czekał los przerobienia na nawóz. Stu mieszkańców wróci więc do domu z żółtą wiązanką i informacją o programie “Polska na zielonym szlaku”.

To budujące, że chęć poprawy otoczenia jednoczy ludzi w różnych zakątkach Małopolski. Takie akcje dobitnie pokazują, że każdy mieszkaniec jest odpowiedzialny za ten mały kawałek Polski, na którym żyje.


mat. prasowe
Źródło Ruch Polska 2050

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl