Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
09.05.2020 | Czytano: 89

Poselska interpelacja w sprawie studentów

W Krakowie studiuje blisko 150 tys. osób. Wiele z nich wiąże się z miastem dłużej. Kryzys uderzył w nich i w ich rodziców. „Rząd zapomniał o studiujących” – mówi posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Poselska interpelacja w sprawie studentów
Rządzący po raz kolejny pokazują, że niekoniecznie interesują się losem młodych Polek i Polaków. W zapisach ustaw tzw. tarcz antykryzysowych nie znajdziemy przepisów adresowanych do studentów i studentek. Jarosław Gowin, jeszcze jako szef resortu szkolnictwa wyższego snuł plany zmiany Konstytucji i zdobycia większości w rządzie. Obecny Minister Nauki ograniczył się do wydania komunikatu o przedłużeniu zamknięcia uczelni do 24 maja.

Wielu młodych ludzi opuściło swoje wynajmowane w dużych miastach pokoje i wrócili do domów. Ich opłaty nie zostały jednak zawieszone. Zostali bez pomocy – mówi posłanka Lewicy Razem. I dodaje: Nie mamy też informacji czy stypendia socjalne i rektorskie będą wypłacane, jeśli rok akademicki zostanie wydłużony”.

Studenci i studentki to również grupa, która najczęściej pracuje i dorabia na śmieciówkach w gastronomii i handlu – wielu z nich jest teraz w dramatycznej sytuacji: bez środków do życia. Dlatego zwróciłam się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pytaniami m.in. o to, czy Ministerstwo zebrało dane na temat tego, ile osób w bieżącym roku akademickim korzysta z pomocy finansowej w postaci stypendium socjalnego lub rektorskiego, czy ma zarezerwowane środki finansowe na ewentualne wsparcie uczelni w wypłacie tych stypendiów w momencie wydłużenia roku akademickiego oraz czy przewiduje przekazanie dotacji na zapomogi finansowe dla studentów i studentek na pokrycie kosztów utrzymania – tłumaczy posłanka Lewicy.

W drugiej interpelacji posłanka odniosła się również do zapisów ustaw tarczy antykryzysowej. Pyta w niej czy jest planowane wprowadzenie przepisów skierowanych do studentów i studentek, mających na celu rozwiązanie kwestii związanych m.in. z wynajmem mieszkań. Studenci i studentki – będę się o Was upominać i walczyć o to, byście mogli godnie przejść przez ten kryzys. – podsumowuje posłanka Gosek-Popiołek.


mat. prasowy Biura Podeslskiego, zdj. J. Hałun

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl