Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
17.04.2020 | Czytano: 103

Kolejne izolatoria w Krakowie i Krynicy

Dziś pomiędzy szpitalami wyznaczonymi do prowadzenia izolatoriów a obiektami hotelowymi zostały zawarte stosowne umowy. Funkcję izolatoriów dla osób zarażonych koronawirusem ale nie wymagających hospitalizacji pełnić będą kolejne trzy obiekty w naszym województwie.

Do grupy małopolskich izolatoriów dołączają zatem dysponujący 98 pokojami Hotel Fero Expres przy ulicy Bolesława Śmiałego w Krakowie oraz WM Hotel System przy alei 29 Listopada w Krakowie oferujący 160 pokoi. Pierwsze izolatorem poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie, drugie Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Izolatorium powstanie także w Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy i prowadzone będzie przez Szpital im. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju. Tu jednak wyraźny sprzeciw wyrażają władze kurortu. Na swoim facebookowym profilu burmistrz Piotr Ryba publikuje skierowane do rządu, wojewody i parlamentarzystów dokumenty, w których podnosi argumenty przeciw lokalizacji takiej jednostki.Jako, że obiekt w którym działać ma krynickie izolatorium należy do spółki skarbu państwa, decyzja o tej lokalizacji nie była w żaden sposób konsultowana czy uzgadniania z samorządem - dlatego też burmistrz prosi mieszkańców o wsparcie swojego sprzeciwu.


Izolatoria tworzą w poszczególnych województwach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Do izolatorium mają być kierowane osoby:
- chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
- u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
- którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
- którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.


mat. prasowe, oprac wo/
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl