Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
27.09.2019 | Czytano: 131

Nagrody dla mistrzów i ich zdolnych uczniów

Wybitni przedstawiciele świata małopolskiej kultury, nauki i sztuki po raz kolejny zostali wyróżnieni Nagrodą Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi. Trafiła ona też do ich uczniów, którzy już teraz chcą iść w ślady swoich mentorów. Nagrody za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury mistrzom i ich uczniom zostały wręczone podczas uroczystej gali.

Nagroda Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi przyznana została po raz dwunasty.

Dr hab. Małgorzata Buczek-Śledzińska (mistrz) – artystka interdyscyplinarna, profesor nadzwyczajna w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Lidia Grabowska (uczeń) – absolwentka m.in. Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa – to pierwszy z nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu duetów. Dzięki wsparciu finansowemu województwa zostanie zrealizowany ich wspólny projekt poświęcony pamięci Stanisława Wyspiańskiego. Projekt uwzględnia zorganizowanie wystawy, prelekcji oraz warsztatów dedykowanych temu wielkiemu artyście.

Kolejnymi laureatkami nagrody są: wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska (mistrz), wyróżniona m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotym Medalem Gloria Artis za wybitny wkład w rozwój polskiej kultury oraz jej uczennica pianistka i korepetytorka śpiewaków operowych – Dominika Peszko. Powstanie dydaktyczno-artystyczny projekt dla młodych śpiewaków, mający na celu promocję twórczości kompozytora Kazimierza Lubomirskiego. Jego pieśni zostaną przypomniane podczas licznych koncertów. Dodatkowo, środki przekazane w ramach nagrody pozwolą na premierowe nagranie wybranych kompozycji i bezpłatne upowszechnianie nagrań w internecie.

„Mistrz i Uczeń czyli dwóch najważniejszych kompozytorów Małopolski” - to nagrodzony projekt przygotowany przez mistrza dr Macieja Negrey’a – muzykologa, kompozytora i wykładowcę w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jego ucznia Sebastiana Perłowskiego, absolwenta wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Jana Wincentego Hawela oraz Kompozycji adt. Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Celem realizowanego przez mistrza i ucznia projektu jest przywrócenie polskiej świadomości kulturowej i włączenie do polskiego obiegu kulturowego postaci i twórczości dwóch wybitnych, ściśle związanych z Krakowem XIX-wiecznych kompozytorów i pedagogów: Franciszka Mireckiego i jego ucznia – Władysława Żeleńskiego.

Kolejny mistrzowski duet to: dr hab. Piotr Lato (mistrz) – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka oraz klarnecistka i solistka Agnieszka Dąbrowska-Kras (uczeń). Obydwoje stworzyli projekt „Fog Flamenco Clarinet Project”, który będzie promocją nie tylko muzyki klarnetowej i jej dzieł, ale także programu Ars Quaerendi i naszego regionu oraz kraju.

Piąty z nagrodzonych duetów to: dr Krystyna Czerni (mistrz) – krytyk i historyk sztuki i Grzegorz Eliasiewicz (uczeń) – absolwent Wydziału Historycznego UJ, archeolog i fotograf. Dzięki nagrodzie będą mogli wspólnie przygotować druk kolejnego korpusu monumentalnej sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.

Laureaci otrzymują nagrodę w wysokości 6 tys. zł – Mistrz i 4 tys. zł – Uczeń. Z kolei kwota 25 tys. zł to nagroda za projekt realizowany przez nagrodzonych. Nagrody przyznaje Zarząd Województwa Małopolskiego w oparciu o werdykt jury.

opr.s/ zdj UMWM
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl