Czwartek, 25 lipca | Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
04.02.2019 | Czytano: 127

25-lecie parafii w Kościele św. Stanisława BM w Krakowie-Kantorowicach

- Zwracamy się dziś z gorącą modlitwą do Patrona Waszej parafii – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który dla Ewangelii oddał swoje życie, przyczyniając się do tego, aby dla kolejnych pokoleń Polaków stać się siłą, nadzieją na odnowę i nieustającym wspomożycielem we wszystkich naszych problemach. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia parafii w Kościele św. Stanisława BM w Krakowie-Kantorowicach.

25-lecie parafii w Kościele św. Stanisława BM w Krakowie-Kantorowicach
Metropolitę przywitał proboszcz – ks. Jan Krzyżowski, który podziękował za przyjęcie zaproszenia na uroczystość i poprosił o modlitwę w intencji parafii i parafian.

W homilii, arcybiskup odwołał się do, usłyszanej podczas Liturgii Słowa, Ewangelii, w której Jezus rozmawia z Żydami w synagodze w Nazarecie. Dialog między Chrystusem a mieszkańcami Jego rodzimej miejscowości składa się z czterech części: zwiastowania, pytania, wyjaśnienia i decyzji. Zbawiciel oznajmia, że jest oczekiwanym i zapowiadanym przez proroków Mesjaszem. Nazarejczycy poddają w wątpliwość słowa Jezusa, a On cierpliwie tłumaczy im, że żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Ich odpowiedzią jest odrzucenie Chrystusa i Jego zbawczej misji. Metropolita porównał tę scenę do wydarzeń w Nazarecie sprzed 30 lat, kiedy do Maryi przyszedł Archanioł Gabriel, zwiastując Jej, że zostanie matką Bożego Syna.

– To historia tego samego miasteczka i tych samych ludzi. Jedni, nieliczni, jak Przenajświętsza Dziewica, z wielką powagą przyjmują Słowo Boże i chcą je zrozumieć (…) Inna postawa lekceważy i odrzuca Słowo.

Arcybiskup zaznaczył, że w podobny sposób można patrzeć na dzieje Kościoła, który 2000 lat głosi Dobrą Nowinę. Konsekwencją tego faktu jest życie w miłości, o której w swoim hymnie napisał św. Paweł w dzisiejszym II czytaniu.

– Najważniejsza jest miłość, ta która jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, a współweseli się z prawdą (…) To zupełnie nowa koncepcja miłości, którą głosi chrześcijaństwo.

[YOUTUBE]mdb7B_h3i9Q[/YOUTUBE]

Metropolita odwołał się Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które upłynęły pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska”. Młodzież zastanawiała się, na czym polega postawa wierzącego chrześcijanina, który słysząc Boże orędzie miłości, stara się zrozumieć, czym różni się ono od ideologii współczesnego świata i decyduje się nim żyć. Arcybiskup podkreślił, że Ojciec Święty nawoływał do tego, aby każdy wierzący od razu odpowiedział na Bożą miłość.

– Moi Drodzy, obchodzicie dziś wspaniały jubileusz 25-lecia parafii (…) Decyzja o budowie świątyni i powstaniu parafii była Waszą konkretną odpowiedzią na Ewangelię Miłości. Byliście przekonani, że nie można jej odrzucać i stawiać pod korcem.

Na zakończenie metropolia zachęcał do trwania w postawie Maryi, która wsłuchiwała się w Boży głos i zdecydowanie odpowiadała na Jego wezwanie. Zaznaczył, że w czasie, kiedy Europa radykalnie odcina się od swoich chrześcijańskich korzeni, potrzeba jednoznacznego świadectwa wiary i miłości. Dodał, że Prefekt Kongregacji Kultu Bożego mówił mu, że przed Polską stoi wielkie zadanie obrony chrześcijańskiej Europy.

– To nie hasło, ale treść życia, które mamy realizować za przykładem Matki Najświętszej.

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika wzniesiono w Kantorowicach w latach 1985-90. Świątynię, należącą wtedy do parafii w Raciborowicach, poświęcił w 1989 roku biskup Kazimierz Nycz. Parafię w Kantorowicach erygowano w 1994 roku. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Apoteoza św. Stanisława, nad którym umieszczono krucyfiks z XVII w., a w oknie nad wejściem – witraż św. Jadwigi.


Joanna Folfasińska | Archidieecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl