Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
14.11.2018 | Czytano: 88

Obchody Święta Niepodległości w gminie Szaflary

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej...”

Tymi słowami do rodaków podczas drugiej pielgrzymki do Polski zwrócił się papież Jan Paweł II. W tym roku Święto Niepodległości ma szczególne znaczenie, bowiem jest to 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości w gminie Szaflary rozpoczęły się od przemarszu delegacji z pocztami sztandarowymi jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie, Prezesów i Przedstawicieli Związków Podhalan Oddziałów: Szaflary, Maruszyna, Bańska Wyżna, Zaskale i Skrzypne, Prezesa i Przedstawicieli LKS Szaflary oraz przedstawicieli szkół z gminy i harcerzy, na rynek w Szaflarach.

Na rynku podniesiona została na masz biało czerwona flaga oraz odśpiewany hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie delegacje: Wójta Gminy Szaflary, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej, Oddziałów Związków Podhalan, Dyrektorów Szkół, Harcerzy oraz uczniów złożyły wiązanki i znicze pod pomnikiem Augustyna Suskiego.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości była uroczysta msza święta za ojczyznę. Po mszy świętej odczytany został przez Wójta Gminy Szaflary Rafała Szkaradzińskiego Apel Poległych.

Po uroczystościach kościelnych zgromadzonym został zaprezentowany program artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkół z gminy Szaflary, gdzie przy dźwiękach pieśni patriotycznych rozbrzmiewały poetyckie słowa wyrażające pragnienia i nadzieje pokoleń walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę, a po ich zakończeniu na placu przed kościołem zasadzono i poświęcono Dąb Niepodległości.

Wójt Gminy Szaflary, Rafał Szkaradziński na zakończenie gminnych uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości zaprosił uczestników obchodów na poczęstunek do remizy OSP Szaflary, gdzie zaprezentowana została wystawa archiwalnych zdjęć mieszkańców i Legionistów z gminy Szaflary walczących podczas I wojny Światowej.

Pamiętajmy również słowa naszego rodaka papieża Jana Pawła II, który mówił także „Czujmy się odpowiedzialni za to wielkie, wspólne dziedzictwo , któremu na imię Polska. To imię na wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy.”

Opr.: GCKPiT Szaflary
Fot.: Natalia Staszel i Andrzej Fąfrowicz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl