Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
13.11.2018 | Czytano: 125

"Oto dziś dzień krwi i chwały... - Święto Niepodległości w Nowym Targu (zdjęcia)

Jak podkreślano - dawno obchody Święta Niepodległości nie zgromadziły na nowotarskim Rynku tylu osób. - Mam nadzieję, że praca, jaka została wykonana na rzecz przywrócenia pamięci historycznej spowoduje, że corocznie na 11 listopada będzie jeszcze przybywać uczestników tego święta, które upamiętnia wydarzenia i osoby związane z odzyskanie i utrwaleniem niepodległości przez RP - mówił burmistrz Grzegorz Watycha.

"Oto dziś dzień krwi i chwały... - Święto Niepodległości w Nowym Targu (zdjęcia)
Nowotarskie uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. płk Stanisław Gulak, rektor PPWSZ. Po nabożeństwie pochód prowadzony przez konną banderię i dorożkę, w której jechał "Józef Piłsudski" przeszedł na nowotarski Rynek. W południe gromadnie odśpiewano Hymn Narodowy.

Na płycie Rynku pojawiło się wiele flag narodowych - dużych i małych. Nie sposób było nie zauważyć ogromnej flagi niesionej przez uczniów SP nr 5.

- Przenieśmy się w czasie, jak to 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku jak mogło wyglądać na nowotarskim Rynku - zaproponował Bolesław Bara, czyniąc wprowadzenie do wystąpienia "Marszałka". Z balkonu Ratusza Stanisław Apostoł ucharakteryzowany na Marszałka wygłosił odezwę. Zaczął od słów: "Półtora wieku walk ofiarnych i krwawych znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym... marzenia doczekały się spełnienia. Mamy wielkie święto narodu i wielkie święto radości".

Wspomniał postać generała Andrzeja Galicy, który formował w Mieście 3 Batalion 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, a zakończył swoją mowę słowami "Zbudujemy Polskę wolną, nie podległą i demokratyczną, która niech żyje". Odpowiedział mu trzykrotny okrzyk mieszkańców "Niech żyje!".

- Witam z wielką radością w sercu wszystkich przybyłych na nowotarski Rynek pod znakiem biało-czerwonej flagi, która jest symbolem naszego państwa, Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej oraz znakiem tożsamości każdego Polaka. Mając na względzie wagę tego święta, przez cały rok 2018 odbywały się różne wydarzenia, czy uroczystości patriotyczne, których celem było nie tylko uczczenie jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale również odpowiednie przygotowanie do w pełni świadomego i godnego uczestnictwa w dzisiejszym święcie niepodległości Polski - mówił Grzegorz Watycha.

- Na kartach historii Nowego Targu zapisano, że dnia 1 listopada 1918 roku wieść o przejęciu od zaborcy pełni władzy - w mieście rozeszła się lotem błyskawicy. Dlatego pod nowotarskim ratuszem z każdą chwilą gęstniał tłum, mieszkańcy licznie przybywali, by usłyszeć tę upragnioną i długo oczekiwaną wiadomość o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Możemy tylko sobie wyobrażać tę euforię, jaka była udziałem naszych dziadków i pradziadków przed stu laty. Naszym zadaniem jest i obowiązkiem, by w kolejnych latach, 11 listopada coraz bardziej gęstniał tłum pod Ratuszem ludzi celebrujących najważniejsze polskie święto narodowe - podsumował burmistrz i gromko wołając: "Niech żyje wolna i niepodległa Polska".

Wśród gości był ppłk Paweł Wójcik. Komendant WKU przywołał słowa Józefa Piłsudskiego, że "jeżeli Polacy zapomną o przeszłości, o swojej historii, nie będą dbali o Ojczyznę, przestaną być narodem, a staną się po prostu grupą społeczną zajmującą dane terytorium". - Ale my, właśnie czcząc takie wydarzenia jak odzyskanie przez Polskę niepodległości jesteśmy patriotami. My żyjemy w kraju wolnym, chociaż - czy jest jakikolwiek kraj, który w stu procentach jest bezpieczny? O to bezpieczeństwo musimy dbać. Dzisiaj wśród nas są przedstawiciele Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sto lat temu na tym Rynku nawoływano Podhalan do wstąpienia w szeregi polskiego wojska. Ja też dziś zachęcam byście wstępowali do Wojska Polskiego. Możecie łączyć swoje pasje i życie zawodowe ze służbą dla Ojczyzny - dodał ppłk Wójcik.

Odczytano także list okolicznościowy od posłani RP Anny Paluch.

Podczas dzisiejszego święta burmistrz Grzegorz Watycha otrzymał brązowy medal za zasługi dla obronności kraju, a oficer WP Robert Szostek otrzymał awans na stopień kapitana.

Kwiaty i wieńce pod tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza złożyli m. in. przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, władz miasta i powiatu, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego, nowotarskich seniorów, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Rycerzy Kolumba, NSZZ Solidarność, ZG Związku Podhalan, Podhalańskich Amazonek.

Potem był czas na wspólne śpiewanie pieśni wojskowych i patriotycznych. Zagrała Miejska Orkiestra Dęta, a początkowo nieśmiałe głosy mieszkańców wspierali członkowie chórów Gorce, Echo Gorczańskie i UTW.

SPalka, zdj. Michał Adamowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl