Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
11.11.2018 | Czytano: 122

Kraków zapłonął. Obchody stulecia odzyskania niepodległości

Był to płomień pamięci, wdzięczności i dumy… Widoczny na Kopcu Kościuszki i w sercach wszystkich, którzy przyłączyli się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Drugi raz nie będzie nam dane przeżyć tak wyjątkowych uroczystości. Dlatego ważne jest to, by takie rocznice świętować razem, by jednoczyć się wokół naszych symboli narodowych. Bo wszyscy tworzymy jedną biało-czerwoną wspólnotę!

Kraków zapłonął. Obchody stulecia odzyskania niepodległości
Piknik wojskowy i koncert w przededniu stulecia odzyskania niepodległości

Uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Na Rynku Głównym w Krakowie z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej odbył się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”.

– W ostatnich dniach wiele mówimy o niepodległości. Wspominamy bohaterów, upamiętniamy ważne wydarzenia w historii naszego państwa. Dziś, tu na Rynku Głównym w Krakowie, za sprawą Ministerstwa Obrony Narodowej mamy okazję w jeszcze inny sposób świętować stulecie odzyskania niepodległości. Dziękuję przedstawicielom Wojska Polskiego za zorganizowanie tego radosnego pikniku wojskowego. W sposób szczególny dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy z zaangażowaniem i poświęceniem służą Niepodległej. Nasze wojsko to nasza narodowa duma. Tak było sto lat temu i tak jest też teraz! – powiedział wojewoda Piotr Ćwik w przemówieniu otwierającym piknik.

W programie sobotnich obchodów znalazła się również druga edycja gier miejskich „Ocalić od zapomnienia”, zorganizowanych we współpracy z Chorągwią Krakowską ZHP. Wspólne świętowanie zwieńczyło wydarzenie pt. „Płomień niepodległości” oraz okolicznościowy koncert pn. „Od marzeń do niepodległości”. Dzięki inicjatywie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. do końca roku na Kopcu Kopciuszku będziemy mogli zobaczyć ten symboliczny płomień pamięci, wdzięczności i dumy: dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi z 1918 i 2018 r.

Narodowe Święto Niepodległości

W niedzielę, w Narodowe Święto Niepodległości, uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika wieńca przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie, w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Tuż po niej uczestnicy uroczystości odśpiewali wspólnie hymn państwowy, włączając się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Wawel stał się też biało-czerwony za sprawą flag, które rozdawaliśmy. Były to flagi, które zostały uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwijaliśmy 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową. 

Patriotyczne pieśni można było również śpiewać w radosnym pochodzie zmierzającym ze Wzgórza Wawelskiego przez plac Ojca Adama Studzińskiego na plac Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

- Legioniści - oni chcieli zobaczyć wolną i niepodległą Polskę. I marzenia się spełniają. 11 listopada 1918 roku nastał wielki entuzjazm. Spełnił się sen o wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej! Nasi wielcy bohaterowie stawiają nam zadanie budowania wspólnej rzeczywistości. Polski, która zawiera się w słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Tej swoistej sztafety pokoleń jest dziś ciąg dalszy. To nam dzisiaj przychodzi budować przyszłość naszego kraju. Możemy jeszcze wiele dokonać. Ale Polska będzie wielka, jeśli będziemy wspólnie budować jej przyszłość! – mówił Piotr Ćwik.

Odznaczenia i akty nadania obywatelstwa

Na placu Matejki wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył ordery i odznaczenia państwowe. Zostały one przyznane postanowieniami Prezydenta RP za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w naszej Ojczyźnie, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, za wybitne zasługi w popularyzowaniu prawdy o najnowszej historii Polski, za działalność społeczną, za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, a także za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Wojewoda wręczył również akty nabycia obywatelstwa polskiego 9 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Egiptu, Rosji i Ukrainy. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.


mat. prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl