Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
10.11.2018 | Czytano: 87

Organizacje harcerskie i szkoły w woj. małopolskim przystąpiły do kampanii „Dumni z Polski”

W tygodniu poprzedzającym obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości ZHP i ZHR oraz wybrane szkoły podstawowe włączyły się w kampanię „Dumni z Polski”. Do harcerzy i uczniów trafiły bezpłatne materiały o tematyce patriotycznej i biało-czerwone gadżety.

Były to między innymi chorągiewki, baloniki, długopisy i notesy, ale też gry planszowe i materiały edukacyjne przybliżające sylwetki wybitnych Polaków oraz ich osiągnięcia.

– Jubileusz stulecia to doskonała okazja, by przypominać młodemu pokoleniu, jak wiele jest powodów do dumy z własnej ojczyzny. Szkoły i organizacje harcerskie to środowiska, które mają do spełnienia wielką misję w obszarze edukacji patriotycznej. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć ich działalność – mówi Krzysztof Tenerowicz, prezes Centrum Grabskiego, pomysłodawca akcji skierowanej do młodzieży. Jak dodaje, bezpłatne przekazanie materiałów było możliwe dzięki wsparciu dwóch instytucji: Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”, która udzieliła darowizny na zakup pakietów dla wszystkich chorągwi ZHP i ZHR, oraz Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, która dofinansowała udział w projekcie 50 szkół noszących imię ojców niepodległości.

– Wspaniała niespodzianka! Materiały rozdaliśmy m.in. laureatom konkursu wiedzy o Ignacym Paderewskim oraz młodszym dzieciom, które brały udział w konkursie plastycznym „Nasza mała Ojczyzna” – mówi Alina Bańkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Jana Paderewskiego w Libiążu. – Nasze uczennice przygotowały też taniec z flagami, podczas którego założą koszulki z logo „Dumni z Polski”. Część materiałów przekażemy do biblioteki. Jest nam bardzo miło, że znaleźliśmy się w gronie szkół, do których trafiły materiały.

Z otrzymanych materiałów cieszą się też harcerze. – Chętnie rozdamy je 11 listopada podczas uroczystości, w których biorą udział harcerze – wyjaśnia Jarosław Kuczaj, Komendant Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

Także ZHP wykorzysta otrzymany zestaw „Dumni z Polski”. – Materiały na pewno będą przydatne podczas obchodów, bardzo nam się podobają. Rozpowszechnimy je w naszym środowisku – mówi Karolina Kuczyńska-Świąder z Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Kampania „Dumni z Polski” to ogólnopolska inicjatywa podjęta z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Włączyły się w nią gminy i powiaty w całym kraju. Organizatorzy zapowiadają kontynuację akcji w przyszłym roku. – Zamierzamy ponownie zaprosić samorządy do kampanii, bo cieszy się dużą popularnością w środowiskach lokalnych. Pod hasłem „Dumni z Polski” zorganizowano już setki imprez: koncertów, zawodów sportowych i konkursów o tematyce patriotycznej – podkreślają organizatorzy. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.dumnizpolski.pl.


mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl