Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
08.11.2018 | Czytano: 102

Kawaleryjska droga do Niepodległości

Historyczna wystawa oraz świetnie wyreżyserowane i efektownie zaprezentowane kawaleryjskie pokazy. Tak obchodzić Święto Niepodległości będzie Stowarzyszenie Kawaleria i Szwadron Toporzysko. Do wspólnych obchodów w najbliższy piątek zapraszają nie tylko mieszkańców powiatu suskiego, ale i wszystkich Małopolan.

Kawaleryjska droga do Niepodległości
Od kilku dni kawalerzyści mają ręce pełne roboty. Uwijają się jak w ukropie, by zdążyć z przygotowaniem wystawy prezentującej 200-letnią historię Pułku 3 Strzelców Konnych. To jednostka, która w polskich dziejach wsławiła się m.in. tym, że najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiała czoła niemieckiej nawałnicy podczas jesiennej kampanii w 1939 r. Bohaterski opór żołnierzy trwał aż 33 dni. Organizatorzy wystawy nie narzekają na brak materiałów: gromadzą je bowiem od kilkudziesięciu lat, a w ich zbiorach znajdują się prawdziwe perełki: uzbrojenie, mundury, a także niedostępne nigdzie indziej wspomnienia kawalerzystów-weteranów. Wyzwaniem jest więc wybranie tych najciekawszych rekwizytów. „W przygotowanie wystawy wkładamy niemało serca. Zaprosimy na nią uczniów z suskich szkół i chcemy, by przygotowana przez nas opowieść zaangażowała ich i zainspirowała do rozważań o patriotyzmie i o cenie, jaką nieraz trzeba zapłacić za niepodległość” – opowiada rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, pomysłodawca obchodów Dnia Niepodległości.

Ale to nie koniec starań kawalerzystów. Równie intensywnie co przy przeszukiwaniu archiwów, pracują na ujeżdżalni w Folwarku Toporzysko. Wspólnie z końmi przygotowują się na najważniejszy punkt obchodów święta, czyli kawaleryjskie pokazy. Przed publicznością wystąpią w oryginalnych mundurach i pełnym rynsztunku. Zaprezentują skomplikowane, wymagające niemałej koncentracji układy, przybliżając oglądającym specyfikę kawaleryjskich potyczek. „Zaplanowany pokaz to świetna lekcja żywej historii. Z kolegami zadbamy o to, by wyjaśnić taktykę walki z użyciem koni i zademonstrujemy, dlaczego polska kawaleria przez wiele lat uchodziła za europejską czołówkę” – zachęca Dariusz Waligórski.

Wystawę poświęconą Pułkowi 3 Strzelców Konnych można w Folwarku Toporzysko oglądać bezpłatnie. Podobnie jak zaplanowany na piątek 9 listopada kawaleryjski pokaz. On również odbędzie się na terenie Folwarku Toporzysko, dysponującego znakomitą jeździecką infrastrukturą. Pokaz odbędzie się w godzinach 8.00 – 14.00.

Patronami medialnymi obchodów są: Tygodnik Podhalański, PowiatSuski24.pl, Goniec Suski oraz suskiDlaWas.Info.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.


mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl