Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
14.06.2018 | Czytano: 80

Znamy już program 52. Festiwalu im. Jana Kiepury

Wielkie show operetkowe „Wiedeń dla Kiepury”, pełne muzyki i tańca, na które złożą się przeboje ze słynnych operetek m.in. Straussa, Lehara, Kalmana w wykonaniu najlepszych artystów z Wiednia – to atrakcja tegorocznego 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Mistrzowie operetki – Isabel Seebacher, Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza – pokażą jak można bawić się tym niezwykle popularnym gatunkiem. Artystom towarzyszyć będzie grupa taneczna Tanzformation oraz najsłynniejsza orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.

Tegoroczny festiwal, organizowany przez Gminę Krynicę-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju rozpocznie się 11 sierpnia i jak zapowiada burmistrz Dariusz Reśko będzie niezwykle atrakcyjny. Na festiwalowych estradach pojawi się międzynarodowe grono artystów przede wszystkim z Austrii, ale także z takich krajów jak: Japonia, Chiny, Meksyk, Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy. Zaśpiewają m.in.: Luis Chapa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Mari Moriya, solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera; Katerina Hebelkowa, artystka Opery Narodowej w Pradze; Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Zagra także druga wiedeńska orkiestra Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinga, dyrektora Opery Narodowej w Pradze. Wystąpi też Lwowska Filharmonia pod batutą jej naczelnego dyrektora Wolodymyra Sywohipa.

Na festiwalu zaśpiewa również wielu polskich solistów, jak m.in. Wojciech Śmiłek, bas Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, a także ulubieńcy publiczności m.in.: Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.

Trwający osiem dni 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, merytorycznie opracowany przez Radę Programową Festiwalu w składzie: Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek, przyniesie blisko 35 wydarzeń artystycznych. Odbędą się wielkie gale operowe i operetkowe, zaprezentowane zostaną spektakle operowe i teatralne, a także koncerty kameralne i widowiska plenerowe. Zapowiada się różnorodnie pod względem form i prezentowanych gatunków. Na festiwalowych estradach będzie panowała opera, operetka, piosenka czy śpiew chóralny a nawet ludowy. A wszystko po to by przypomnieć jak wszechstronnym artystą był Jan Kiepura, patron festiwalu.

Oprócz trzech zespołów, dwóch wiedeńskich: Wiener Opernball Orchester i Wiener Solisten Orchester a także Lwowskich Filharmoników, na festiwalu pojawią się jeszcze cztery orkiestry: Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Piotra Rubika, Filharmonii Zabrzańskiej pod kierunkiem Rafała Janiaka i Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego czy Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy.

Główny nurt koncertów wieczornych, które odbywać się będą o godz. 20 w Pijalni Głównej zainauguruje bardzo lubiany przez publiczność Piotr Rubik (11 sierpnia) przypominając wraz z artystami, takimi jak Marta Moszczyńska, Zofia Nowakowska, Ewa Prus, Michał Bogdanowicz, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, swoje największe przeboje. Dzień później (12 sierpnia) będzie królowała operetka. Gala „Czardaszem przez operetkę” stanie się hołdem złożonym przez artystów polskich i wiedeńskich Marcie Eggerth, nie tylko żonie patrona festiwalu, ale przede wszystkim artystce operetkowej, w 5.rocznicę Jej śmierci. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” przedstawi w ramach festiwalu (13 sierpnia) niezwykły program „Kalejdoskop barw Polski”, na który złoży się śpiew i taniec w układach najsłynniejszych choreografów zespołu m.in.: Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego i legendy Witolda Zapały.

Spektakl „Cosi fan tutte”, czyli jedna z najsłynniejszych zabawnych oper Mozarta będąca pewnego rodzaju szkołą kochanków, a więc sztuką uwodzenia zostanie zaprezentowany (14 sierpnia) przez uzdolnioną wokalnie młodzież. Przedstawienie, w reżyserii Ryszarda Cieśli, będące produkcją Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie poprowadzi Rafał Janiak, jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów młodego pokolenia. Najpiękniejsze fragmenty oper w wykonaniu artystów światowych scen, także słynnej nowojorskiej MET złożą się na koncert Aria dla Krynicy (15 sierpnia). To tego wieczoru, będącego rocznicą śmierci Jana Kiepury, po raz pierwszy w Krynicy wystąpi Luis Chapa, meksykański tenor, który po swoim brawurowym debiucie w MET gości na największych scenach świata. Już stało się tradycją, że jeden z wieczornych koncertów poświęcony jest młodym utalentowanym artystom, którzy za chwilę będą oklaskiwani na zagranicznych scenach. Tak będzie i w tym roku. Wieczór „Kiepura i co dalej?” (16 sierpnia) wypełniony zostanie przebojami z oper i operetek. Najbardziej operowe requiem w historii światowej muzyki, czyli Requiem Verdiego zaprezentuje (17 sierpnia, wyjątkowo w kościele św. Antoniego Padewskiego) międzynarodowe grono podziwianych na scenach świata artystów pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wykonanie tego jednego z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki, poświęcone zostanie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Tego samego dnia (17 sierpnia) Pudelsi, zespół, świętujący w tym roku 33 lata działalności, przedstawi swoje największe przeboje podczas wieczoru „Pudelsi symfonicznie”. Na finał (18 sierpnia) zaplanowana została wielka gala „Wiedeń dla Kiepury”. Austriaccy artyści pokażą prawdziwe operetkowe show, pełne muzyki, śpiewu i tańca.

Obok dziewięciu głównych koncertów wieczornych, zaplanowane zostały także muzyczne popołudnia w krynickich kościołach, w Starym Domu Zdrojowym i na estradzie plenerowej na Deptaku. Cykl popołudniowy otworzy koncert „Z operą i humorem” (11 sierpnia) w wykonaniu Iwony Sochy i dwóch Adamów: Sobierajskiego i Zdunikowskiego. Poznamy także najzdolniejszych uczestników wokalnego kursu mistrzowskiego prowadzonego w ramach festiwalu przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (12 sierpnia). Najpiękniejsze Ave Maria w historii muzyki złożą się na koncert (13 sierpnia) w wykonaniu Katarzyny Hebelkovej i Jakuba Oczkowskiego, zaś dzień później (14 sierpnia) zagra w plenerze Lwowska Filharmonia, prezentując galę operową i operetkową. Spektakl muzyczny „O miłości... Absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” przygotowany przez Centrum Kultury w Gdyni przybliży świat znanych piosenek (15 sierpnia), a Teatr Muzyczny w Poznaniu przedstawi (17 sierpnia) spektakl „Akompaniator”, będący opowieścią o miłosnej obsesji z muzyką operową w tle. Na finał koncertów południowych (18 sierpnia) zaśpiewa Chóralny Zespół Solistów „Tiebie pojem” z Krasnojarska prezentując repertuar pieśni rosyjskich.

17 sierpnia w koncertach popołudniowych jest przerwa, ponieważ w tym właśnie dniu, o godz. 16, w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego odbędzie się drugie wykonanie po krakowskiej prapremierze Symfonii niepodległościowej Sebastiana Perłowskiego. Wystąpią: Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia pod batutą kompozytora. Koncert towarzyszy festiwalowi.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie też tak lubianych przez publiczność codziennych „Krynickich Spotkań z Artystą”, które wypełniają nie tylko rozmowy prowadzone przez Elżbietę Gładysz, ale przede wszystkim muzyka. Zgodnie już z tradycją Festiwalu codziennie przed wieczornymi koncertami Łukasz Lech zaprasza na plenerowe odcinki cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą”, czyli spotkań z Mistrzem Janem i jego małżonką, słynną Martą Eggerth, w towarzystwie Krynickiej Orkiestry Zdrojowej pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Tym razem w małżeństwo śpiewaków wcieli się dwoje artystów Łukasz Gaj i Ewelina Szybilska.

Z wszystkich imprez festiwalu tylko dziewięć koncertów wieczornych jest biletowanych, pozostałe są otwarte dla publiczności, co stanowi prezent gminy Krynica-Zdrój dla mieszkańców i wczasowiczów.

Więcej informacji na www.festiwalkiepury.plAgnieszka Malatyńska-Stankiewicz, 
rzecznik 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl