Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
05.05.2018 | Czytano: 135

XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie i inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości (zdjęcia)

W Jabłonce odbyła się Inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.

W kościele Przemienienia Pańskiego w Jabłonce została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz strażaków, sprawowana przez księdza proboszcza Kazimierza Czepiela, dziekana dekanatu orawskiego, księdza Mariana Mieczkowskiego proboszcza parafii katedralnej w Łomży, oraz księdza Stanisława Kozianę. Po mszy św. wójt Antoni Karlak w asyście przewodniczącego Rady Gminy Eugeniusza Moniaka oraz Magdaleny Dziubek i Andrzeja Madeji złożył winiec pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Następnie w Orawskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Porucznik Wendelin Dziubek”. Licznie przybyła rodzina Wendelina Dziubka z nestorką rodu panią Aleksandrą Achtelik, córką Wendelina Dziubka. Uroczystego otwarcia wystawy, poświęconej temu zasłużonemu Orawianinowi, dokonał wójt i Aleksandra Achtelik, która w imieniu rodziny podziękowała za pamięć i cześć jaką od wielu lat obdarza się jej ojca Wendelina Dziubka. Wendelin Dziubek (ur. 4marca 1897 w Jabłonce, zm. 25 stycznia 1939) to niezwykle ważna dla Orawy postać, nauczyciel, działacz patriotyczny, regionalny i społeczny, w latach 1918–1920 organizator i dowódca Legii Orawskiej.

Następie w sali widowiskowej rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czasie uroczystości wystąpiły orkiestry dęte z Zubrzycy Górnej, Lipnicy Małej, Jabłonki i Lipnicy Wielkiej, prezentując utwory patriotyczne i niepodległościowe. Na scenie zatańczyły również mażoretki „Magnesik” z Podwilka.

24 kwietnia br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, w roku obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się IV Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. W tegorocznej edycji udział wzięło 41 wykonawców, wśród których byli soliści, zespoły oraz chóry. 3 maja w Jabłonce zaprezentowali się laureaci tego konkursu. Widzowie mogli podziwiać interpretacje pieśni patriotycznych następujących młodych artystów: Dominika Prylińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku, Edyta Limanówka ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu, Julia Barnaś ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku, Paulina i Katarzyna Waberskie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Podwilku, Zespół Regionalny Małolipnicanie.

Jak co roku wręczono również nagrody w konkursie „Na najpiękniejszy orawski moj". Komisja oceniała orawskie moje zgodnie z regulaminem, zwracając szczególną uwagę na poprawne osadzenie, estetykę, otoczenie moja. Celem konkursu jest nie tylko podtrzymywanie tego interesującego zwyczaju, ale również swoistego rodzaju kontrola, etnograficzny zapis zachodzących zmian. Organizatorem konkursu jest: Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, Muzeum Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Komisja oceniła 12 zgłoszonych Moi. Nagrodzonym dyplomy wręczył wójt Antoni Karlak.

W tym roku komisja w składzie:
Robert Kowalczyk - Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury,
Maria Łaciak - Dyrektor Orawskiej Biblioteki Publicznej,
Jadwiga Pilch - Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego,
przyznała następujące miejsca

Miejsca I

- Piotr Wojtyczek, Michał Jendryga, Adrian Scechura, Patryk Scechura, Dominik Stechura, Kamil Domin z Lipnicy Małej
- Wojciech Mszal – grupa chłopców „Zespół Skalniok” Zubrzyca Górna
- Dawid Florek, Kamil Kadłubek Jabłonka Matonogi

Miejsca II

- Zespół Małolipnicanie
- Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Lipnicy Małej
- Piotr Litwiak, Artur Basisty Jabłonka Bory
- Jan Głusiak Orawka
- Tomasz Scechura Podwilk

Miejsca III

- Damian Nowak, Paweł Kubacki, Przemek Kubacki, Patryk Janowiak, Kamil Nowak, Patryk Karkoszka z Lipnicy Małej
- Łukasz Burda, Paweł Bosak Zubrzyca Górna Tomasówka.

oprac. r/ zdjęcia Marcin Pieróg
Źródło Urząd Gminy Jabłonka

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl