Sobota, 09 grudnia | Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
30.04.2018 | Czytano: 22

Nielegalna praca w sortowni śmieci

Jeden z pracodawców w Nowym Sączu postanowił zatrudnić w sortowni odpadów obywateli Ukrainy. Nie zatroszczył się jednak należycie o uregulowanie sytuacji prawnej cudzoziemców. Nieuczciwy pracodawca będzie miał poważne problemy, a ukraińscy pracownicy, którzy pracowali nielegalnie, będą musieli wyjechać z Polski.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w sortowni odpadów na terenie Nowego Sącza. Podczas kontroli okazało się, że 5 obywateli Ukrainy sortowało śmieci, choć nie mieli zezwoleń na wykonywanie pracy na rzecz sądeckiego pracodawcy. Ze względu na niedopełnienie obowiązujących formalności obywatele Ukrainy otrzymali decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski w terminie 30 dni. Dodatkowo przez rok cudzoziemcy nie będą mogli ponownie wjechać do Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen.

W stosunku do nieuczciwego pracodawcy skierowany zostanie wniosek do Sądu o ukaranie. Nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom zagrożone jest karą grzywny od 10 do 30 tys. zł (art.120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

opr. s/ zdj. Karpacki OSG
Źródło Karpacki OSG

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl