Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
02.04.2018 | Czytano: 132

13. Rocznica śmierci Jana Pawła II. w Sanktuarium JPII w Krakowie pod przewodnictwem i z homilią Kard. Stanisława Dziwisza (zdj.)

KRAKÓW. - W centrum jego życia był Bóg, którego imieniem i twarzą było i jest imię oraz twarz Jezusa Chrystusa - mówił o Janie Pawle II kard. Stanisław Dziwisz w Centrum Jana Pawła II w Krakowie w Poniedziałek Wielkanocny, który jest zarazem 13. rocznicą odejścia do Domu Ojca papieża Polaka.

Kard. Dziwisz rozpoczął homilię od zwrócenia uwagi na fakt, iż wieść o zmartwychwstaniu od samego początku budziła różne reakcje wśród ludzi. Ewangelie opisują spotkanie u grobu niewiast z aniołem i ich wielką radość na wieść, że ich Pana nie ma wśród umarłych. Ale słyszymy także o żołnierzach, którzy przekupieni przez arcykapłanów szerzyli kłamliwą wieść.

- Prawda o zmartwychwstaniu spotyka się również z niewiarą, oporem, sprzeciwem, odrzuceniem. Wobec takich postaw nie wystarczą słowa. Dlatego jako uczniowie Zmartwychwstałego jesteśmy wezwani, by o naszej wierze w Jego i nasze zmartwychwstanie świadczyć całym życiem, a przede wszystkim miłością. Nasze chrześcijańskie życie może i powinno stawać się swoistą piątą Ewangelią, z której sceptyczni, wątpiący i poszukujący ludzie mogą odczytać prawdę o kochającym nas Bogu.

Kardynał podkreślił zarazem, że doskonałym przykładem jak to robić, było życie Jana Pawła II, które w całości stało się ową piątą Ewangelią. - W centrum jego życia był Bóg, którego imieniem i twarzą było i jest imię oraz twarz Jezusa Chrystusa. Karol Wojtyła na Nim, jak na skale, budował gmach swego życia - mówił.

Życie papieża Polaka daje nam przykład wzorowej postawy wobec drugiego człowieka. - Była to postawa szacunku i gotowości służby. Jan Paweł II był przekonany, że to człowiek jest drogą Kościoła i dlatego mobilizował nieustannie Kościół do służby człowiekowi.

Kardynał Dziwisz zakończył homilię wezwaniem do wielkiego dziękczynienia za życie i posługę św. Jana Pawła II Wielkiego, który był wielkim darem Boga dla Kościoła, świata i każdego z nas.

Justyna Walicka, zdj. Joanna Adamik
Źródło Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl