Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
05.05.2012 | Czytano: 112

Bazylika Mniejsza w Dębowcu: Pierwsza w powiecie, druga na świecie (zdjęcia)

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła otrzyma tytuł Bazyliki Mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. To druga, po Sanktuarium Matki Bożej w La Salette, świątynia z takim tytułem na świecie. Głównym uroczystościom, które odbędą się w niedzielę, 20 maja br. przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Akt nadania tytułu wręczy ordynariusz rzeszowski, bp Kazimierz Górny.

Cudowna figura Matki Boskiej Płaczącej

Gmina Dębowiec leży w południowej części powiatu jasielskiego. Na powierzchni blisko 86 km2 mieszka blisko 9 tysięcy osób. W jej skład wchodzi 13 miejscowości. Wyjątkowe walory turystyczne jakie oferuje znajdujący się na terenie gminy Magurski Park Narodowy, bogata historia i liczne zabytki przyciągają w ten region rzesze turystów. Jednak najczęściej odwiedzanym miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, gdzie znajduje się Figura Matki Boskiej Płaczącej z La Salette. Rocznie pielgrzymuje do niej blisko 50 tysięcy osób. – Jesteśmy dla tych, którzy tu przyjeżdżają, żeby szukać wyciszenia, odpowiedzi na życiowe, czasem trudne pytania. My nie rozwiążemy wszystkich problemów, bo robi to Pan Bóg. My możemy być tylko pośrednikami, narzędziem w ręku Boga. Jeżeli jednak będzie potrzebna ingerencja kapłana, to oczywiście chętnie służymy swoją pomocą. Z doświadczenia wiem, że już sama obecność przed cudowną figurą Matki Bożej i rozmowa z Nią wystarcza tym, którzy tu przychodzą. Czasem ksiądz jest niepotrzebny – mówi ks. Roman Grądalski, misjonarz Saletyn, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Dębowcu.

Sanktuarium wybudowano na początku XX wieku w zabytkowym podworskim parku, gdzie rośnie 500 - letni dąb. Na jego terenie znajduje się kalwaria, wzorowana na tej z La Salette oraz źródełko z wodą. Co roku, od 25 lat na terenie Sanktuarium odbywają się Saletyńskie Spotkania Młodych, na które przyjeżdża kilka tysięcy osób, spotkania dla rodzin saletyńskich, mitingi i zjazdy AA, rekolekcje kapłańskie oraz odpusty w trzecią niedzielę maja i września. W tym roku po raz pierwszy w Dębowcu zainaugurowano także sezon motocyklowy.

Miejsce szczególnego kultu

Pomysł wyniesienia Sanktuarium do godności bazyliki mniejszej wyszedł od misjonarzy Saletynów. Cała procedura zaczęła się w grudniu 2005 roku, a zakończyła podpisaniem dekretu przez kongregację ds. kultu i sakramentu świętych w Watykanie 22 sierpnia 2011 roku. Kościoły, które pretendują do uzyskania miana bazyliki mniejszej wyróżniają się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. I tak jest w przypadku Sanktuarium Matki Bożej z La Salette.

W dębowieckiej świątyni wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w następujących dniach: w rocznicę otrzymania tytułu bazyliki mniejszej (22 sierpnia); w dniu poświęcenia kościoła (17 września); w dniu patronalnym kościoła (19 września); w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca); w trzecią niedzielę maja; ponadto raz w roku wierny może uzyskać odpust zupełny w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

To będzie historyczne wydarzenie

Nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej to wyjątkowe wydarzenie dla gminy Dębowiec, także o wymiarze historycznym. - Gdziekolwiek jestem, czy w Polsce czy za granicą, spotykam się z tym, że ludzie wiedzą o naszym Sanktuarium. Teraz, kiedy zostanie wyniesione do godności bazyliki mniejszej, jeszcze bardziej rozsławi naszą gminę. W praktyce oznacza to więcej pielgrzymów i więcej turystów. Mam nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to tym, że o gminie Dębowiec będzie się szerzej mówiło – wyraża przekonanie Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.
Warto zobaczyć

Ale Sanktuarium to nie jedyne miejsce w gminie, które warto odwiedzić. W pobliskim Cieklinie znajduje się Muzeum Narciarstwa, które posiada największą w kraju kolekcję sprzętu narciarskiego, m.in. unikatowe zbiory z Francji. Z kolei do aktywnego wypoczynku zaprasza Park Rekreacji i Edukacji w Foluszu. Jest tam wyznaczona ścieżka edukacji ekologicznej „Dolina Kłopotnicy", nowoczesny plac zabaw, boisko do piłki siatkowej, liczne ławki wzdłuż ścieżek, a także miejsce do grillowania z zadaszoną wiatą. W leśnym amfiteatrze na obrzeżach parku corocznie odbywa Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej oraz inne koncerty.

Bazylika i inne miejsca kultu

Bazylika w Dębowcu to prestiż dla całego powiatu jasielskiego. – To ogromne wyróżnienie dla naszego regionu i społeczeństwa lokalnego. Do obecnego Sanktuarium przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Teraz z pewnością będzie ich jeszcze więcej – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski. Będzie to także doskonała okazja do zwiedzenia pozostałych miejsc południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego. Ziemia jasielska była od wieków obszarem ścierania się różnych kultur. Pozostawiły one po sobie liczne ślady materialne w postaci grodzisk, ruin zamków oraz cennych zabytków sakralnych. Najcenniejszym obiektem historycznym i kulturowym na terenie powiatu jasielskiego i jednocześnie największą atrakcją turystyczną jest grodzisko w Trzcinicy zwane „Karpacką Troją”. To miejsce, które należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Znajdują się tu pozostałości po najstarszych w kraju osadach obronnych z początków epoki brązu oraz jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. Również okres średniowiecza pozostawił liczne pamiątki, a wśród nich pozostałości ruin zamku nad doliną Wisłoki na wzgórzu Golesz, kościół pw. św. Doroty w Trzcinicy oraz kościół Farny w Jaśle. Ciekawą propozycją dla turystów odwiedzających powiat jasielski są dwory szlacheckie, będące niegdyś ośrodkami życia na wsi, stanowiące nieodłączną część polskiego krajobrazu. Najbardziej charakterystyczne i najłatwiej kojarzone z Beskidem Niskim są ślady zamieszkiwania tych terenów przez ludność łemkowską. Łemkowie żyli i współtworzyli zaginiony już świat gęsto zaludnionego Beskidu Niskiego, który miał swój koniec wraz z wysiedleniami podczas Akcji „Wisła” w latach 1947 - 1951. Pozostały po nich zabytkowe cerkwie, rozpadające się chyże i ślady po opuszczonych wioskach.

Ale to tylko nieliczne elementy krajobrazu powiatu jasielskiego warte zwiedzenia. Pobyt na Ziemi Jasielskiej położonej na kilku krainach geograficznych pozwala także na uprawianie aktywnej turystyki, stwarza możliwości wypoczynku na łonie natury oraz poznawania walorów historyczno – kulturowych regionu. Ci, którzy już mieli okazję się o tym przekonać chętnie tu wracają. – Turyści, którzy już poznali nasz teren zachwyceni są bogactwem i pięknem natury, ciszą, spokojem. Tutaj odpoczywają i bardzo chętnie wracają. A tych, którzy jeszcze nie odkryli uroków Jasielszczyzny serdecznie zapraszam na wycieczkę po powiecie jasielskim – zachęca starosta jasielski.

Katarzyna Pacwa Starostwo Powiatowe w Jaśle
zdj. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl