Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
12.12.2017 | Czytano: 97

Przyznano "Trzy Korony" - nagrody za najlepsze scenariusze filmów związanych z Małopolską

„Sokół”, „Figurant”, „Lekarz Króla” oraz „dokumentAlista człowieka” – to scenariusze filmów, które w wyjątkowy sposób prezentują ciekawą i złożoną historię naszego regionu oraz postaci związane z Małopolską. Po raz dziesiąty do ich twórców trafiły nagrody przyznawane w ramach konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”. Do autorów nagrodzonych scenariuszy filmów fabularnych i dokumentalnych trafiły nagrody w wysokości 105 tys. zł.

W tym roku najciekawszą propozycją filmu fabularnego okazał się scenariusz filmu „Sokół” Tomasza Klimali, a do autora trafiła nagroda główna w wysokości 40 tys. zł (finansowana z budżetu województwa małopolskiego). Scenariusz ten w doskonały sposób pokazuje, z jakimi problemami mierzyli się mieszkańcy naszego regionu niewiele ponad 100 lat temu. Przedstawia losy 15-letniego Maćka, który w 1912 r. zdecydował się na wyjazd z biednej galicyjskiej wioski do Krakowa, aby zostać sportowcem. To właśnie tam doskonalił swój talent w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół". Bohater musi przejść jednak także przyspieszony proces dojrzewania, bowiem we wrześniu 1914 r. wchodzi w skład szwadronu ułanów, w którym walczy o przyszłość swojej ojczyzny.

Drugie miejsce i 30 tys. zł (z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) przypadło z kolei Andrzejowi Gołdzie za scenariusz filmu „Figurant”. Przedstawia on historię Bronka Budnego, młodego pracownika krakowskiej Służby Bezpieczeństwa. Pierwszym zadaniem, jakie dostaje Budny, jest zebranie informacji o bliżej nieznanym służbom ks. Karolu Wojtyle, który właśnie został najmłodszym biskupem w Polsce. Mimo całkowitego oddania swojej misji, funkcjonariusz bezpieki musi stawić czoła wielu dylematom moralnym.

„Lekarz Króla” to z kolei scenariusz Bożeny Wiktorowskiej, do której trafiła trzecia nagroda i 15 tys. zł (z budżetu Krakowskiego Biura Festiwalowego). Propozycja scenarzystki w ciekawy sposób pokazuje XIV-wieczny Kraków z perspektywy młodego, wykształconego w Bolonii lekarza, Mikołaja Kurowskiego. Stara się om walczyć z pandemią chorób bakteryjnych. Jest to jednak zadanie wyjątkowo trudne ze względu na brak odpowiednich leków oraz wiedzy o przyczynach powstawania chorób. Mimo to, zaangażowanie, ale i krytycyzm mężczyzny wobec wówczas stosowanych metod leczenia, sprawia, że ratuje on wiele istnień. Dżuma nie dociera na teren królestwa, mimo że na świecie zebrała 300 mln ofiar.

Za najciekawszy dokument uznano natomiast scenariusz filmu „dokumentAlista człowieka” Agnieszki Wiktorowskiej, której przyznano nagrodę w wysokości 20 tys. (z budżetu województwa). Scenariusz ten to historia Jerzego Ridana, nowohuckiego filmowca i pasjonata, który stworzył ok. 60 filmów dokumentalnych nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach. To także dzieło stworzone ku pamięci filmowca z krakowskiej Nowej Huty – twórca zmarł bowiem niewiele ponad rok temu, w październiku 2016 r.

opr. s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl