Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
03.12.2017 | Czytano: 84

W Krakowie odbyła się 11 gala rozdania MediaTorów 2017 (zdjęcia)

W Auditorium Maximum UJ w Krakowie odbyła się gala rozdania MediaTorów, czyli Studencki Nagrórd Dziennikarskich.

"Najlepszych z Najlepszych" wybierają studenci z 22 uczelni z całej Polski.

W tegorocznej edycji plebiscytu studenckiego Mediatory nagrodzeni zostali Grzegorz Kwolek, Maciej Czarnecki, Robert Mazurek, Ewa Żarska, Tomasz Piątek, Krzysztof Stanowski, Przemysław Babiarz, Włodzimierz Szaranowicz i Wojciech Bojanowski. Wcześniej podano już, że w kategorii AuTORytet laureatką jest Ewa Ewart.

Grzegorz Kwolek z RMF FM został nagrodzony w kategorii TORpeda za uzyskanie i podanie jako pierwszy informacji o prawdziwym powodzie zerwania negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Do nagrody w tej kategorii nominowano też Izabelę Kacprzak z „Rzeczpospolitej”, Annę Kowalską z TVN24, Beatę Płomecką z Polskiego Radia i Edytę Żemłę z Onetu.

W kategorii ObserwaTOR laureatem został Maciej Czarnecki za książkę „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Szansę na nagrodę mieli też Kamil Bałuk (za „Wszystkie dzieci Louisa”), Marcin Mamoń (za książkę „Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy”), Katarzyna Michalak (za materiały w Polskim Radiu Lublin) oraz Ziemowit Szczerek (za książkę „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”).

Roberta Mazurka nagrodzono z kategorii NawigaTOR za poranne wywiady w RMF FM, które dziennikarz prowadzi od września ub.r. Innymi nominowanymi byli Maciej Jarkowiec z „Gazety Wyborczej”, Beata Lubecka z „Gościa Wydarzeń” w Polsacie, redakcja „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Piotr Skwieciński z „Sieci Prawdy”.

W kategorii ReformaTOR nagrodzona została Ewa Żarska za reportaż „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” w Polsat News. Nominacje w tej kategorii przyznano też Interii i Deutsche Welle (za akcję „Zrabowane dzieci”), Annie Krawczyk-Szot i dziennikarzom Polsat News (za pokazany w tej stacji materiał „Jakby je mordowali), Alinie Suworow (za cykl „Wrobieni w kredyty”, „Wrobieni w kredyty cz. 2 – w poszukiwaniu niewidzialnych spółek” w „Magazynie Ekspresu Reporterów” w TVP2) oraz Katarzynę Włodkowską (za reportaż „Mąż więził Ewę w piwnicy. Bił, gwałcił i głodził. Prokuratura dwa razy umorzyła śledztwo w sprawie polskiego Fritzla” w „Dużym Formacie” w „Gazecie Wyborczej”).

Tomasz Piątek za książę „Macierewicz i jego tajemnice” otrzymał nagrodę w kategorii ProwokaTOR. - Za publikację książki ujawniającej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii.

Szansę na wyróżnienie w tej kategorii mieli też Łukasz Olkowicz i Tomasz Włodarczyk (za materiał „Wieża kontrolna do Nawałki - uwaga! Kadra zamieszkała w obłokach” w „Przeglądzie Sportowym”), Marcin Kącki i Marcin Wójcik (za cykl „Zły dotyk w Kościele” w „Dużym Formacie” w „Gazecie Wyborczej”), Zbigniew Parafianowicz (za tekst „Tupolewizm: Dwa samoloty zapakowane w jeden, czyli jak polska delegacja wracała z Londynu” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”) oraz Grzegorz Sroczyński (za tekst „Ty bardziej praktycznie do mnie mów” w „Dużym Formacie” w „Gazecie Wyborczej”).

W kategorii InicjaTOR wyróżniono Krzysztofa Stanowskiego za akcję charytatywną „#DobroWraca”. - Za zainicjowanie akcji charytatywnej na Twitterze i wykorzystanie medium społecznościowego do stworzenia cyklicznych akcji pomocy finansowej osobom chorym. Nominowali byli też zespół BIQdata (za materiał „Smog w wielkim mieście”), Katarzyna Janowska (za program „Rezerwacja” w Onecie), Outriders i „Przekrój”.

W kategorii AkumulaTOR nagrodzono Przemysława Babiarza i Włodzimierza Szaranowicza z Telewizji Polskiej.
Nominowani byli też Michał Pol (za program „Misja Futbol” w Onecie), Marcin Pośpiech (za „Audycję pod-Różna” w radiowej Trójce), Tomasz Rożek (za blog Naukatolubie.pl) oraz Monika Skrzypczak (za reportaż „Taki trochę chory” w „Magazynie Ekspresu Reporterów” w TVP2).

Z kolei w kategorii DetonaTOR laureatem został Wojciech Bojanowski za reportaż „Śmierć w komisariacie” w „Superwizjerze” w TVN. Pozostali nominowani w tej kategorii to Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski ( za teksty „Klimat Ziobry” i „Milczenie Ziobry” w „Newsweek” przygotowane we współpracy z Per Mathiessenem, Peterem Jeppesenem i Ekstra Bladet), Magdalena Rigamonti (za wywiad „Wacław Berczyński: Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”) oraz Krzysztof Zasada, Paweł Pawłowski (za materiał „Kulisy przetargu na autobusy dla wojska. Kompromitujący błąd szefostwa Autosanu” w RMF FM).

Dwa tygodnie temu poinformowano, że kategorii AuTORytet laureatem w br. jest Ewa Ewart z TVN24. To dziennikarka, reporterka, producentka i autorka filmów dokumentalnych. Współpracowała z BBC; teraz związana jest z kanałem TVN24. W 2009 roku otrzymała nagrodę „Wiktora” w kategorii najlepszego programu telewizyjnego. W 2015 roku jej film „Zdobyć miasto” został nagrodzony na World Media Festival.

W MediaTorach wyróżnienia przyznają studenci z polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek (do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób).

W tym roku odbyła się 11. edycja plebiscytu, jego organizatorami są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Stowarzyszenia MediaTory

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl