Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
01.12.2017 | Czytano: 55

Instytucje promujące kulturę ludową z nagrodą im. Orkana

Teatr Ludowy „Tradycja” z Alwerni, Zespół Regionalny „Regle” z Poronina oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce – to laureaci Nagrody im. Władysława Orkana, która została wręczona przez Województwo Małopolskie już po raz szósty. Co roku wyróżnienie to jest przyznawane organizacjom artystyczno-kulturalnym, które w sposób szczególny promują dorobek regionalny Małopolski.

- Województwo Małopolskie przyznając nagrodę im. Władysława Orkana docenia wybitne osiągnięcia artystyczne oraz działalność kulturalną prowadzoną przez organizacje, które promują przy tym ideę lokalnego regionalizmu. Małopolska to bowiem nie tylko zapierające dech w piersiach widoki czy urzekające zabytki, ale też bogactwo lokalnych zwyczajów i tradycji, w które tak bardzo bogaty jest nasz region - mówił podczas wręczenia nagród Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe. Podkreślił również, że wszystkie organizacje, do których trafiła nagroda im. Władysława Orkana, podążają śladem wybitnego powieściopisarza i publicysty, którego imię nosi nagroda przyznawana przez samorząd województwa. - Władysław Orkan w swojej twórczości wykazywał wyjątkową wrażliwość na sprawy polskiej i małopolskiej wsi. Także twórcom z nagrodzonych instytucji przyświeca szczególne zaangażowane w działania na rzecz swojej małej ojczyzny oraz lokalnej społeczności – zaznaczył Leszek Zegzda.

Tradycja to nie tylko jedna z cech, które najbardziej kojarzą się z Małopolską – to też nazwa teatru ludowego z Alwerni, do którego trafiła w tym roku nagroda im. Władysława Orkana. Teatr ten od 23 lat zrzesza twórców, którzy promują małopolski folklor nie tylko wśród mieszkańców Małopolski Zachodniej, ale także w bardziej odległych zakątkach kraju. Grupy śpiewacze oraz indywidualni śpiewacy i gawędziarze z Alwerni zdobywają bowiem liczne nagrody na konkursach odbywających się w całej Polsce. To jednak nie wszystko – twórcy z Alwerni prezentują też liczne spektakle obrzędowe na temat małopolskich tradycji, takich jak zaręczyny czy wesela. Dużo uwagi przywiązywane jest także do wiejskich obrzędów, które są związane z poszczególnymi porami roku. Już niedługo mieszkańcy Alwerni i okolic po raz kolejny włączą się we wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, docierając wraz z aktorami także do osób, które Boże Narodzenie spędzają samotnie. To jednak nie wszystko – dzięki teatrowi lokalna społeczność współtworzy też widowiska związane z najważniejszymi patriotycznymi uroczystościami, takimi jak chociażby Święto Niepodległości czy Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Artyści z Alwerni od lat coraz chętniej tworzą też wydarzenia odnoszące się do regionu i lokalnej tożsamości, przypominając przy tym szerzej nieznane wydarzenia i niezwykłych ludzi związanych z Małopolską. Dlatego też powstały m.in. takie spektakle jak „Ballada o Alwerni” czy sztuki teatralne poświęcone rzeźbiarzom ludowym z Gorzenia Dolnego, Rybnej czy rodzinie chłopskiej z Woźnik.

W tym roku przyznano także drugie miejsce, które ex aequo zostało przyznane Zespołowi Regionalnemu „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina oraz Orawskiemu Centrum Kultury w Jabłonce.

Poronińskie „Regle” to działający od 43 lat zespół, którego pierwszym kierownikiem i instruktorem był Jan Jędrol. Dziś, grupa nosząca jego imię, kontynuuje jego spuściznę – często występuje zarówno dla mieszkańców Małopolski, jak i turystów odwiedzających Podhale. Jedno jednak jest pewne – tradycja muzykowania będzie kontynuowana w Poroninie także w przyszłości, gdyż już dziś w zespole występują całe pokolenia poronińskich rodzin. Starsi muzycy zaszczepiają swoją pasję w młodzieży i kilkuletnich dzieciach, a cały zespół liczy w sumie 200 osób.

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce to z kolei miejsce, gdzie mieszkańcy poznają tradycje Orawy i tajniki ludowego muzykowania na heligonkach, skrzypcach i basach. To właśnie w nowoczesnej siedzibie centrum kultury aż 250 młodych osób z Jabłonki i okolic muzycznie inspiruje się i uczy w tamtejszej Samorządowej Szkole Muzycznej w Jabłonce. To właśnie tam muzycznie inspirują ich artyści i twórcy ludowi działający przy centrum kultury.

Oprócz statuetek, do wszystkich trzech nagrodzonych instytucji trafiły też nagrody finansowe o łącznej wysokości 20 tys. zł. Środki te, pochodzące z budżetu województwa, będą mogły zostać przeznaczone na dalszy rozwój twórczości i nowe, interesujące projekty.

opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl