Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
30.11.2017 | Czytano: 155

Wręczono Nagrody Miasta Krakowa (zdjęcia)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz, Ireneusz Kania, zespół naukowy w składzie: prof. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska i dr Magdalena Niemczyk-Jacek, Maria Springwald, Ewelina Bączek i Paulina Bździuch, Bartłomiej Trybuś, Rita Łabuz, Tomasz Gwiazda, Joanna Wojtuń, Sonia Bała – to laureaci tegorocznych Nagród Miasta Krakowa 2017, które zostały wręczone w czwartek 30 listopada podczas uroczystej gali w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku Komisja przyznała nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor piosenek muzyki teatralnej i filmowej – otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kompozycji. Prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz – poetka, autorka książek z zakresu filozofii, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji, oraz Ireneusz Kania – tłumacz i eseista, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki translatorskiej – w kategorii „kultura i sztuka”.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie „nauka i technika” nagrodę przyznano zespołowi w składzie: prof. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska, dr Magdalena Niemczyk-Jacek – za projekt naukowy „Słownictwo dyferencyjne w dramatach Stanisława Wyspiańskiego”.

W dziedzinie „sport” nagrodę otrzymała Maria Springwald – wioślarka, urodzona w 1991 roku w Krakowie. Jej największym dotychczasowym osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu w czwórce podwójnej na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Wyróżnienie za najlepsze prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem, otrzymało siedmiu autorów: Ewelina Bączek i Paulina Bździuch z AGH za pracę magisterską „Ocena zmian emisji zanieczyszczeń do powietrza z komunikacji miejskiej w Krakowie w latach 2010–2015 wraz z prognozą na rok 2025”, Bartłomiej Trybuś z AGH za pracę magisterską „Lokalizacja starych kościołów i cmentarzy na obszarze Krakowa”, Rita Łabuz z PK za pracę magisterską „Rejon placu Kossaka na tle przemian przestrzennych Młynówki Królewskiej w Krakowie”, Tomasz Gwiazda z UJ za pracę magisterską „Tempus edax rerum. Utracone kościoły Krakowa wzniesione w okresie od X do XVIII wieku w świetle badań archeologicznych”, Joanna Wojtuń z PK za pracę magisterską „Zabłocie 4D. Krajobrazowa transformacja ulic” oraz Sonia Bała z UJ – za pracę magisterską „Gotyckie maswerki kościoła Mariackiego w Krakowie”.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl