Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
30.10.2017 | Czytano: 80

Gala Nagrody Conrada 2017 ICE Kraków (zdjęcia)

KRAKÓW. Anna Cieplak, autorka debiutanckiej powieści „Ma być czysto”, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę wieczorem na zakończenie literackiego 9. Festiwalu Conrada.

Autorka otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 30 tys. złotych ufundowaną przez miasto Kraków podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy głosowali na pięć nominowanych debiutów.

Anna Cieplak (ur. 1988 r.) jest animatorką kultury, aktywistką miejską i autorką książki „Zaufanie”. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w Cieszynie. W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu "Aktywność obywatelska". Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków, partnerami: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wręczone po raz trzeci wyróżnienie ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego. Jednocześnie ustanowienie Nagrody Conrada pozwala Krakowowi realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO. W zeszłym roku laureatką nagrody została Żanna Słoniowska, autorka debiutanckiej powieści "Dom z witrażem" , a pierwszą dwa lata temu - Liliana Hermetz za debiut "Alicyjka".

Nagroda Conrada jest kolejnym wyróżnieniem literackim wręczanym w Krakowie, m.in. obok przyznawanej poetom Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody Transatlantyk dla wybitnych popularyzatorów literatury polskiej w świecie czy Nagrody im. Jana Długosza za najwybitniejsze dzieła humanistyczne.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Conrada

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl