Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
02.04.2012 | Czytano: 88

Tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

Trzy główne nagrody w Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju zdobyli: Anna i Wojciech Dulańscy za Najbardziej Tradycyjną Palmę, dziecięcy zespół regionalny "Robcusie" za Najpiękniejszą Palmę oraz Kamila i Benek Wietrzyk za Najoryginalniejszą Palmę.

Ani wiatr, ani śnieg nie odstraszyły widzów i uczestników dorocznego konkursu palm wielkanocnych, który co roku organizuje Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju. Śnieżyca w najważniejszym momencie ustała i konkurs odbył się zgodnie z tradycją. Ta zaś mówi, że Święto Bazi rozpoczyna się w Rabce-Zdroju od mszy - sumy w kościele Św. Marii Magdaleny na której święcone są konkursowe palmy. Z kościoła uczestnicy konkursu i widzowie udają się w pochodzie z palmami do starego kościółka w towarzystwie góralskiej muzyki i Jezusa na osiołku.

Magia i barwność tego widowiska oraz wieloletnia tradycja sprawiają, że rokrocznie Konkurs Palm Wielkanocnych przyciąga do Rabki tłumy widzów i uczestników z całej okolicy. Palmy zachwycają: większość z nich wykonana jest z najwyższą starannością, dbałością o tradycję i z artystyczną finezją. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów (bazi, trzciny, zieleni sosny, świerka, jałowca i barwinka), zastosowane techniki zdobnicze (kwiatki i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), wykonanie wiązania trzcionka (rzemienie) i mocowanie ozdób (za pomocą lnianej nici).

W Rabce-Zdroju można też obejrzeć największą palmę w okolicy. Choć od kilku lat nie ma już kategorii "najwyższa palma" - po konkursie została tradycja. Co roku podczas Święta Bazi można oglądać bazie kilkunasto, a bywało, że i ponad 20 metrowe i rekordowe - liczące ponad 30 metrów palmy. W tym roku wykonały ją "Robcusie" - otrzymując też za nią jedną z głównych nagród - i sięgała ona do kościelnej wieży.

Obok wymienionych na samym początku artykułu laureatów nagród głównych, jury nagrodziło 12 palm wyróżnieniami. Oto wyniki: Bazia Ślebodno - nagrodę otrzymał Paw Gniewko, Śwarno - Kasia i Andrzej Żądło, Siumno - Dariusz Mlekodaj, Hyrno - Marcin Stachura, Sykowno - Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju, Turbacowo - Ola, Paweł i Arek Bogdał, Serdecno - Paweł Maciaszek, Wierchowo - Edyta Sołtys, Lubońsko - Magdalena Świder, Rabczańsko - Dariusz Trojanowski. Wyróżnienie Specjalne za palmę wielkanocną, przyznane przez Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju Dominiki Wachałowicz-Kiersztyn otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju, zaś konkursowe Wyróżnienie Specjalne - Środowiskowy Dom Samopomocy "Radość Życia".

W jury konkursu zasiadali w tym roku: ks. Włodzimierz Kurek z Parafii św. Marii Magdaleny, Katarzyna Fiedler - etnolog i członek Rady Muzealnej Muzeum Orkana, Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, Wiktor Zachwieja z zarządu Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, a w roli sekretarza Małgorzata Wójtowicz z Muzeum Orkana.

W tym roku oprawę artystyczną widowiska zapewnił Gorczański Oddział Związku Podhalan i zespół "Robcusie", który wystąpił na zakończenie konkursu w murach muzeum. Nagrody wręczali zwycięzcom: w imieniu powiatu - przewodniczący Komisji Kultury Rady Powiatu Nowotarskiego Jacek Klinowski, w imieniu władz miasta - wiceburmistrz Robert Wójciak.

Wydarzeniami towarzyszącymi były: kramy wielkanocne - kiermasz oraz degustacja potraw wielkanocnych przyrządzonych przez Stowarzyszenie Gospodyń "Sidzinianki" oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Chabówce.

Udziału w Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju nie wzięło Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z zespołem "Majeranki". Regionaliści ci zorganizowali w tym roku widowisko prezentujące zwyczaje wielkanocne w pobliskiej Skawie - o czym poinformujemy w osobnym materiale.

Organizatorami święta byli: Muzeum im. Władysława Orkana, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdroju i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Konkursowi patronowali: Burmistrz Rabki-Zdroju, Starosta Nowotarski i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka. Patronem medialnym imprezy był portal Gorce24.pl.

Rabczański konkurs należy do najstarszych w Polsce. Poświęcone palmy-bazie górale przynosili pod modrzewiowy kościółek już w latach 30. XX w. Rokrocznie w Niedzielę Palmową konkurs odbywa się od 1958 r. Kultywuje on tradycję wykonywania świątecznych palm i przypomina o ich ogromnym znaczeniu w kulturze góralskiej. W konkursie biorą udział mieszkańcy terenów znajdujących się na obszarze czterech powiatów: nowotarskiego, limanowskiego, myślenickiego i suskiego.
Źródło Gorce24.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl