Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
10.05.2017 | Czytano: 92

Laureatem tegorocznej 42. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” został Henryk Kuś

Laureatem tegorocznej 42. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” został Henryk Kuś. Nagroda przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Ustanowiona została w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej.
Henryk Kuś to folklorysta, choreograf, założyciel i instruktor zespołów folklorystycznych, badacz i dokumentator kultury pogórzańskiej.

Od 1954 roku zajmował się gromadzeniem materiałów z terenu Pogórza gorlicko-jasielskiego, dotyczących muzyki, tańca, stroju, obrzędu i zwyczajów. W latach 1966-2003 był kierownikiem Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”. Realizował widowiska oparte o folklor gorlicki na podstawie oryginalnych pisanych przez siebie scenariuszy, dbających o prawdę obyczajowo-historyczną tak w stroju, tańcu jak i obrzędzie. Zespół działa nieprzerwanie do dzisiaj i jest wzorem właściwego pokazu folkloru, pełniąc tym samym niebagatelną funkcję kształcącą. Henryk Kuś oprócz prowadzenia zespołów tanecznych zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był w grupie założycielskiej Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego z siedzibą w Warszawie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi w roku 2005.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl