Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
07.05.2017 | Czytano: 81

Krakowska Nagroda Filmowa i 100 tys. USD dla "Ostatniej rodziny" (zdjęcia)

"Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego zwyciężyła w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 10. Festiwalu Netia Off Camera. Reżyser otrzymał Krakowską Nagrodę Filmową – 100 tys. dol. - w Krakowie podczas gali finałowej festiwalu.

"Jury doceniło dojrzałość, ambicję, oryginalność (…), scenariusz, reżyserię, zdjęcia i aktorstwo; (reżyser) opowiada trudną i bolesną historię prawdziwych bohaterów z siłą, konsekwencją i klarownością, co sprawia, że ten film może mieć emocjonalno-uniwersalny odbiór" – powiedziała przewodnicząca jury konkursu "Wytyczanie Drogi" Agnieszka Holland.

Matuszyński odbierając nagrodę zaznaczył, że film powstał w wyniku pracy zespołowej. Przyznał też, że do myślenia o pokoleniach, generacji, rodzinie - zainspirował go 3,5-letni syn, dzięki czemu powstał projekt "Ostatnia rodzina".

W ramach nagrody Jan P. Matuszyński będzie miał też możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 mln zł, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

"Ostatnia rodzina" to fabularny debiut Matuszyńskiego, opowiada o rodzinie Beksińskich. Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 r., gdy Tomasz Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania na tym samym osiedlu, na którym mieszkają jego rodzice. Ich kontakty pozostają bliskie, zwłaszcza że o sobie daje znać niepokojąca, wręcz destrukcyjna osobowość chłopaka.

Film powstał na podstawie scenariusza Roberta Bolesto. Uwagę zwracają kreacje Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika. Specjalne wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Dustin Lane, operator filmu "Dayveon".

W skład jury konkursu "Wytyczanie Drogi" weszli, oprócz Holland, Dante Feretti (trzykrotny laureat Oscara za scenografię) i Emma Koskoff (producentka współpracująca z Martinem Scorsesem).

Podczas tego samego wieczoru w centrum ICE Kraków jurorzy ogłosili tytuł, który otrzymał Nagrodę Kulczyk Foundation – 300 tys. zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Zwycięzcą tego konkursu okazał się "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Tomasz Cichocki, PAP i materiały prasowe Festiwalu Netia off Camera

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl