Zobacz więcej
Przypomnijmy - ten gest pamięci, z powodu ograniczeń obowiązujących w parku narodowym - Parkowcy już rok temu uznali za nielegalny.
W wydanym komunikacie Tatrzański Park Narodowy napisał: "Zdajemy sobie sprawę, że rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna, dlatego w całym kraju organizowane są różne upamiętniające wydarzenia – msze, koncerty, wystawy. /.../ Do wszelkich inicjatyw podejmowanych w parku narodowym musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować.
Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody.
Obejrzyjcie film przygotowany z tej okazji.
W wielu miejscowościach Podhala zapłonęły też dziś wieczorem Watry Pamięci. W dwunastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na szczycie stoku narciarskiego "Zadział" spotkanie zorganizował nowotarski oddział Związku Podhalan.
Zdjęcia Michała Adamowskiego do obejrzenia tutaj.
s/ zdj. Giewontu - Piotr Korczak