Sobota, 09 grudnia | Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
15.03.2017 | Czytano: 35

Zabytkowy dwór w Lipnicy Wielkiej oraz otaczający go park przejdą kompleksową renowację

Do końca sierpnia 2018 roku zabytkowy dwór w Lipnicy Wielkiej oraz otaczający go park przejdą kompleksową renowację. Umowę na dofinansowanie zadania „Z tradycją w nowoczesność - Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” podpisali w poniedziałek wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

Inwestycja jest możliwa dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Remont elewacji, wybudowanie ganków, instalacja ogrzewania – to tylko niektóre z prac, które uda się wykonać w dworku w Lipnicy Wielkiej do końca przyszłych wakacji. Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku budynek od wielu lat czekał na gruntowną konserwację, jednak skromne środki gminy nie pozwalały na ich przeprowadzenie. Szansa na poprawę sytuacji pojawia się dopiero teraz – wszystko dzięki unijnemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości 2,1 mln zł. Całkowita wartość projektu została oszacowana na 3,53 mln zł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca sierpnia 2018 roku dwór i park nie tylko przejdą gruntowną renowacją, ale również na nowo „ożyją”. Wyremontowany budynek stanie się bowiem siedzibą nowego ośrodka kultury. Już wiadomo, że zaplanowano w nim ciekawe zajęcia pozaszkolne (w formie żywych lekcji historii), warsztaty rzemieślnicze, a także sporo wystaw – zarówno stałych, jak i czasowych. To nie wszystko – na poddaszu zostanie urządzony salonik dworski z przełomu XIX/XX wieku. Zabytkowy budynek stanie się też domem dla lokalnych zespołów muzyczny, tj. Lipniczan i Małych Lipniczan.

opr. ab
Źródło malopolska.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl