Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
24.02.2017 | Czytano: 70

Krakowscy duchowni piszą do Warszawy

Księża z Krakowa nie kryją zaniepokojenia sztuką, która wystawiana jest na deskach Teatru Powszechnego w stolicy kraju. Kustosz Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i Prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" ks. prałat Jan Kabziński oraz kardynał Stanisław Dziwisz wystosowali do władz Warszawy apel i oświadczenie.

Serwis prasowy Archidiecezji krakowskiej poinformował, że Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i Prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" ks. prałat Jan Kabziński zaapelował do prezydent miasta stołecznego Warszawy o stanowczą reakcję w sprawie spektaklu „Klątwa" wystawionego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyły się modlitwy wynagradzające za bluźnierstwo.

„Nie ulega wątpliwości, że tego typu prowokacje, czyli pornografia, bluźniercze sceny, kpina z Kościoła i wykorzystanie do tego figury św. Jana Pawła II, podsycanie politycznej nienawiści nie mają prawa mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się one w teatrze wspieranym finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawy" - czytamy w petycji, którą od wczoraj można wysyłać do warszawskiego ratusza. Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński prosi o stanowczą reakcję w tej sprawie.

Stanowisko w tej sprawie zajął również kardynał Stanisław Dziwisz.

- Wystawiony w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl teatralny „Klątwa", będący bluźnierczą interpretacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego, zranił uczucia religijne wielu Polaków. Dokonująca się podczas niego publiczna profanacja krzyża i znieważanie osoby Św. Jana Pawła II są szczególnie bolesne dla wszystkich wierzących Polaków. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości i w imię rzekomej wolności wypowiedzi artystycznej potrafią z premedytacją ranić uczucia katolików. Tym, którzy zasłaniają się prawem do wolności artysty należy przypomnieć, że w społeczeństwie obywatelskim nie ma nieograniczonej wolności, gdyż wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna ona łamać prawa drugiego człowieka - zauważył w swym piśmie skierowanym do władz Warszawy.

O czym jest ta sztuka? Jak podają na stronie Teatru Powszechnego pracownicy teatru, spektakl "Klątwa" wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. Autorzy stawiają ważne pytania: na ile katolicka moralność przenika podejmowane przez nas decyzje? Jak wpływa na światopogląd osób, które deklarują niezależność od Kościoła, a jakie konsekwencje posiada dla tych, którzy uważają się za katolików? A przede wszystkim: na ile sztuka współczesna jest zdeterminowana przez religijną cenzurę, autocenzurę i unikanie zarzutu o „obrazę uczuć religijnych”?


Artyści zaznaczają, że spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.
Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Natomiast wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl