Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
20.11.2016 | Czytano: 35

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich - spotkanie z Heródkiem

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z niezwykłą postacią – Karolem Wójciakiem, znanym jako „Heródek”.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
20 listopada 2016
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
WSTĘP WOLNY

Karol „Heródek” Wójciak – spotkanie z autorami projektu HERODEK.PL oraz warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z niezwykłą postacią – Karolem Wójciakiem, znanym jako „Heródek”. Artysta ten, niedoceniony za życia, urodził się w 1892 roku w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Od wczesnych lat jego pasją była rzeźba. Początkowo tworzył figurki zwierząt z gałęzi oraz korzeni, później sięgnął po grube, przeznaczone na opał, polana, z których wykonywał figury Jezusa, Maryi, aniołów i świętych. Gotowe prace umieszczał na łące, przy potoku lub drodze. Wierzył, że są w stanie zainspirować patrzących do dobrego, pobożnego życia. Sąsiedzi użyczali mu farb, ale w jego twórczości nie widzieli większej wartości. Zainteresowanie nią przyszło późno – w latach 60. XX wieku, niedługo przed śmiercią artysty w 1969 roku. Choć zwany „orawskim Nikiforem”, nigdy nie doczekał takiej sławy jak jego artystyczny pobratymiec z Krynicy.

Rzeźby „Heródka” odznaczają się prostą, zwartą formą. Ekspresji dodają im kolory – grube warstwy farby olejnej barw czystych i bieli. Skrzydła aniołów, atrybuty świętych, stroje, a przede wszystkim szczegóły anatomiczne potraktowane są schematycznie. Przykuwający wzrok wyjątek stanowią twarze o przerysowanych, pełnych emocji oczach i wąskich, wykrzywionych w grymasie wargach.

PROGRAM
W Dniu Otwartych Drzwi obowiązuje wstęp wolny na wystawę stałą w Ratuszu (plac Wolnica 1).
12.30 – 14.30  Otwarte warsztaty zainspirowane twórczością Karola „Heródka” Wójciaka

Warsztaty zainspirowane historią życia „Heródka” przeniosą nas w świat niebanalnych postaci oraz ich atrybutów. Zadaniem uczestników będzie stworzenie autoportretów inspirowanych „gnotkami” – niezwykłymi rzeźbami Karola Wójciaka. Historia życia artysty oraz prace, które powstaną podczas zajęć, staną się punktem wyjścia do refleksji nad samym sobą, a także próbą zrozumienia wrażliwości innych.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych. Nie dokonujemy rezerwacji. Warsztaty prowadzimy do wyczerpania materiałów.

Osoby prowadzące: Olga Błaszczyńska, Natalia Ciemborowicz-Luber, Anna Szelingowska

15.30 – 16.30 Premiera portalu HERODEK.PL – spotkanie z autorami projektu

Podczas spotkania autorzy projektu HERODEK.PL – Maja Kubacka, autorka scenariusza spektaklu „Nieudany Krewniak” i Grzegorz Graff, kustosz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie – opowiedzą o swojej przygodzie poznawania i odczytywania twórczości Karola Wójciaka „Heródka”.

Twórcy strony www.herodek.pl przeprowadzili kwerendy w zbiorach małopolskich muzeów, a także nawiązali liczne kontakty z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki ludowej. Efekty swoich poszukiwań zamieścili w galerii „Licznik Gnotków”, udostępniając wirtualne muzeum odnalezionych prac rzeźbiarza. W ten sposób gromadzą materiał do planowanego w 2019 roku albumu i wystawy o życiu „Heródka”, jego naiwnej sztuce, wreszcie o Lipnicy Wielkiej pół wieku temu.

Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja rzeźb „Heródka” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Projekt HERODEK.PL realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1814391655476354/

Na zdj. Karol Wójciak – „Heródek”, „Chrystus Zmartwychwstały”; drewno polichromowane; Lipnica Wielka, 1968; w kolekcji MEK. Fot. Marcin Wąsik.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl