Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
02.11.2016 | Czytano: 84

Rośnie liczba ataków wilków na stada owiec. Starosta nowotarski chce odstrzału drapieżnika

Starosta nowotarski Krzysztof Faber zwrócił się dziś z wnioskiem do Ministra Środowiska Jana Szyszko o redukcyjny odstrzał wilków. - Drapieżniki te obserwują nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, w tym dzieci wracające wieczorem ze szkoły czy nabożeństw kościelnych - informuje ministra starosta.

W piśmie wysłanym do Ministerstwa Środowiska, które otrzymali też Wojewoda Małopolski i Regionalny Konserwator Ochrony Przyrody w Krakowie, starosta Faber napisał: "W związku ze zwiększającą się ilością ataków wilka szarego (Canis lupus) na zwierzęta hodowlane na terenie powiatu nowotarskiego, co może świadczyć o wzroście jego liczebności, zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań zmierzających do redukcyjnego odstrzału tego drapieżnika.

Coraz liczniejsze skargi mieszkańców oraz hodowców z Podhala, Spisza i Orawy jednoznacznie świadczą, że populacja wilka na terenach górskich odbudowała się i jest stabilna. Ataki wilków na stada owiec lub bydło zdarzają się już nawet w miejscowościach, w których dotychczas do takich zdarzeń nie dochodziło. Z roku na rok liczba ataków jest coraz większa, a szkody wśród zwierząt hodowlanych, w szczególności owiec i bydła, są coraz częstsze oraz dotkliwsze dla rolników. Równocześnie nierzadkim widokiem we wioskach podgórskich są pojawiające się wilki, które penetrują tereny pomiędzy zabudowaniami gospodarskimi. Z relacji mieszkańców wynika, że drapieżniki te obserwują nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, w tym dzieci wracające wieczorem ze szkoły czy nabożeństw kościelnych. Jednocześnie sami myśliwi zrzeszeni w kołach łowieckich podkreślają, że w związku ze wzrostem liczebności wilka znacząco zwiększyły się szkody
w stanie zwierzyny łownej, a tropy tego drapieżnika spotykane są nagminne.

Mając na uwadze te fakty, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, którzy coraz częściej widzą wilka w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań gospodarskich, wnioskuję o niezwłoczne podjęcie działań, które doprowadzą do redukcyjnego odstrzału wilka szarego (Canis lapus) przez koła łowieckie, w szczególności najbardziej agresywnych osobników".

oprac. r/ fot. Pexels
Źródło podhale24

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl