Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
09.09.2016 | Czytano: 85

Pobili rekord 125 metrów pod ziemią

Ponad 400 uczniów „rozjaśniło” wielicką Komorę Warszawa odblaskami. Wyczyn zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

W akcji wzięło udział dokładnie 414 dzieci z wielickiej Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie ubrani w odblaskowe kamizelki utworzyły gigantyczny, "żywy obraz" Polski.

- Ustawić się w „żywy obraz” wcale nie jest łatwo. Surowe kryteria Guinnessa wymagają, by stać w obrębie konturu, włożyć jednolite stroje, wreszcie wytrwać jako „obraz” przez dokładnie odmierzone na stoperach pięć minut. Obraz też musiał być szalenie precyzyjny, żadnego „mniej więcej”. Przy wytyczaniu zarysu Polski pracował zatem geodeta, a ogromny rysunek na podłodze komory Warszawa wykonał wielicki górnik - informują organizatorzy akcji.

Kiedy już młodzież w swych pozycjach wytrzymała określony czas, tym samym pokonała rekord Guinnessa. Niemal podwójnie - do jego pobicia wystarczyło stworzyć obraz z 250 osób. Młodzi wieliczanie liczą też na ponowne wygranie w konkursie "Odblaskowa Polska".

Jednak nie tylko o rywalizację chodziło w całej akcji. - Dzieci próbę zapisania się w słynnej księdze połączyły z bardzo potrzebną i pożyteczną akcją „Odblaskowa szkoła” – wyjaśnia Damian Konieczny, prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Kopalnia Soli „Wieliczka” chętnie angażuje się w przedsięwzięcia promujące bezpieczeństwo. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy „odblaskowy rekord” pozostanie nam wszystkim w pamięci nie tylko jako niezwykłe podziemne wydarzenie, ale też ważna lekcja – jeden niewielki odblask może uratować zdrowie i życie.

Według szefa solnych górników „żywy obraz” Polski ułożony w komorze Warszawa ma również wymiar symboliczny. Wielicka kopalnia przez długie stulecia gwarantowała bowiemekonomiczną pomyślność Polski. Dziś to Polska przybyła do kopalni, stworzyli ją najmłodsi Polacy, ucząc się przy tym odpowiedzialności oraz wytrwałości.

Fot. KS „Wieliczka”
Źródło KS"W"

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl