Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
25.08.2016 | Czytano: 178

Zakończył się obóz naukowy z udziałem uczniów z Małopolski

Tradycje naukowe naszego województwa mają się coraz lepiej! Swój pierwszy krok do kariery badawczej wykonało właśnie dwoje uczniów z małopolskich szkół ponadpodstawowych, którzy wzięli udział w wyjątkowym obozie naukowym ADAMED SmartUP. Przez dwa tygodnie, pod okiem najlepszych wykładowców z Polski i zagranicy, Mikołaj Bocheński i Milena Malcharek pogłębiali swoją wiedzę z zakresu inżynierii i medycyny.

Mikołaj Bocheński jest uczniem V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a Milena Malcharek to uczennica Publicznego Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w tym samym mieście. Oboje pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Aby znaleźć się w grupie 50 uczestników obozu ADAMED SmartUP, musieli pokonać kilka tysięcy chętnych z całego kraju, podczas wieloetapowej rekrutacji, której częścią była m.in. gra naukowa rozgrywająca się w wirtualnej rzeczywistości.Grę przygotowali naukowcy i popularyzatorzy nauki. Umiejętnie ułożone, trudne zadania sprawdzały nie tylko wiedzę kandydatów, ale także ich umiejętności logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Jedynie najlepszym udało się z powodzeniem przejść ten etap. Kolejne, czyli test wiedzy, wysyłka aplikacji oraz spotkania z Radą Naukową Programu, pozwoliły wyłonić uczestników obozu – mówi Anna Kosińska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.Warto było się starać o miejsce na tym wyjeździe, ponieważ na uczestników czekali wykładowcy z renomowanych uczelni i instytutów badawczych. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy tematyczne: chemia i biochemia, medycyna, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Zajęcia teoretyczne uzupełniały dziesiątki eksperymentów i doświadczeń, które uczniowie przeprowadzali w laboratoriach. Wrażenie na nich zrobiło wyposażenie pracowni badawczych – dla większości był to pierwszy kontakt z tak profesjonalną aparaturą. Dzięki współpracy z Instytutem Automatyki i Robotyki oraz z Wydziałem Mechanicznym Energii i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, młodzież wzięła także udział w ćwiczeniach w tunelu aerodynamicznym i na symulatorze lotów.Nic więc dziwnego, że naukowe dyskusje przeciągały się często długo poza przewidziany w harmonogramie czas. Wykładowcy ADAMED SmartUP podkreślali zgodnie, że prowadzenie zajęć dla tak utalentowanej i zaangażowanej młodzieży to dla nauczyciela prawdziwa przyjemność.

Mikołaj i Milena ciągle mają szansę na znalezienie się w gronie laureatów nagrody głównej ADAMED SmartUP. Z grupy 50 uczniów wybranych zostanie bowiem dziesięcioro, dla których opracowany zostanie indywidualny cykl konsultacji edukacyjnych, prowadzony przez doświadczonych ekspertów i naukowców. O tym, jak wiele znaczą te konsultacje przekonali się laureaci ubiegłorocznej edycji programu. Wsparcie mentorów umożliwiło im zdobycie pierwszych miejsc w krajowych i zagranicznych olimpiadach, rozpoczęcie studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie czy prowadzenie autorskich projektów badawczych.

Chcesz wziąć udział w takiej niezwykłej przygodzie? Marzysz o karierze naukowej? Rejestracja do 3. edycji programu rusza już we wrześniu na stronie www.adamedsmartup.pl.***
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

opr.s/
Źródło materiał prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl