Poniedziałek, 22 lipca | Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
28.06.2011 | Czytano: 124

70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Letnie koncerty w Zakopanem

Już dwunasty raz w Zakopanem odbędzie się cykliczna impreza „Koncerty w Zakopanem – lato 2011”. Każdego roku pod Giewontem rozbrzmiewa muzyka polskich i europejskich kompozytorów. Wykonawcami znanych i czasem zapomnianych dzieł są młodzi muzycy z Anglii, USA, czasem Szwajcarii, Słowacji, RPA oraz artyści z Polski.

70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Letnie koncerty w Zakopanem
Każdego roku przy okazji koncertów i wydarzeń artystycznych przypominamy postaci kultury polskiej – kompozytorów, pisarzy, malarzy, polityków – związanych z Zakopanem i Podhalem. W tym roku taką postacią będzie Ignacy Jan Paderewski, gdyż 29 czerwca przypada 70. rocznica śmierci artysty i polityka. Honorowy patronat nad imprezą objęli: ks. infułat Stanisław Olszówka – dziekan zakopiańskich parafii, Edward Tybor – przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego i Jerzy Zacharko – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego. Lato muzyczne w Zakopanem zainauguruje orkiestra symfoniczna z Anglii, która wystąpi w najbliższy czwartek, 30 czerwca 2011 roku o godzinie 19.00 w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem ( ul. hr. Władysława Zamoyskiego). Na wszystkie koncerty i imprezy towarzyszące wstęp jest wolny.

Organizatorem tego wydarzenia artystycznego jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Jak co roku wsparło tę imprezę Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji UNIQA. Patronat medialny sprawują: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Dziennik Polski.

Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) to postać świetlana w naszej historii. Człowiek prawy, uczciwy, szlachetny i żarliwy patriota. Był pianistą podziwianym na całym świecie i utalentowanym kompozytorem. Był przyjacielem możnych świata swojego czasu. Paderewski był premierem rządu polskiego po I wojnie światowej i współtwórcą II Rzeczypospolitej. Jego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim. Paderewski oddał dla Ojczyzny talent, majątek i cale swoje życie. Jego wielkość uznano także poza Polską, nazywając go Mistrzem Wolności.

Zapraszamy Państwa do uczczenia pamięci człowieka, dla którego muzyka i służba narodowi były sensem życia.

W imieniu patronów i organizatorów - Adam Kitkowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl