Sobota, 27 kwietnia | Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
15.11.2017 | Czytano: 57

"Wyzysk w pracy jest formą handlu ludźmi"

Przekonywali o tym przedstawiciele holenderskiej i polskiej Policji podczas spotkania ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” młodzież usłyszała od praktyków na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty pracy za granicą, by wyjazd był legalny i bezpieczny.

- Handel ludźmi to trzecie najbardziej intratne przestępstwo na świecie - po handlu bronią i narkotykami najlepiej sprzedaje się człowiek – uświadomiła studentów przedstawicielka Policji holenderskiej Irena de Ruig – specjalistka do spraw migracji zarobkowych. Podczas konwersatorium naukowego, które odbyło się na terenie uczelni, wraz z Robinem de Tombe z Wydziału do walki z handlem ludźmi, podpowiadała młodzieży jak prawidłowo przygotować się do wyjazdu oraz udzielała rad na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty pracy w Holandii oraz omawianiu kwestii zarobków i warunków zakwaterowania.

Praktycy z Holandii przekonywali studentów, że do wyjazdu zarobkowego za granicę należy przygotować się jeszcze w Polsce. Namawiali słuchaczy, by sprawdzili numery alarmowe obowiązujące w kraju do którego jadą, umówili się z rodziną na systematyczny kontakt i zostawili w domu swoje aktualne zdjęcie, na wypadek gdyby za granicą coś im się stało i konieczne byłyby poszukiwania. Policjanci uczulili też studentów, by nie podpisywali umów o pracę których nie rozumieją i nigdy nie oddawali swoich dokumentów tożsamości, nawet gdy ktoś zaoferuje, że schowa je w bezpiecznym sejfie.

Młodzi ludzie dowiedzieli się również, że niespełnione obietnice pracodawców dotyczące zarobków i brak humanitarnych warunków pracy w Holandii to nie pech, tylko wyzysk, na który trzeba reagować. Policjanci podkreślali, że trudno walczyć z przestępstwem jeśli same ofiary dają na nie przyzwolenie. – Nie wstydźcie się i nie bójcie mówić o tym, że zostaliście wykorzystani w pracy za granicą. Każdą sytuację zagrażającą waszemu bezpieczeństwu zgłaszajcie Policji, albo za granicą albo po powrocie do kraju, by nie stać się tanią siłą roboczą – apelowali podkom. Katarzyna Świątek oraz mł. asp. Szymon Kapusta - policjanci z Komendy Głównej Policji.

- Zostaliście wyposażeni w olbrzymi bagaż wiedzy praktycznej, którą powinniście dzielić się z innymi. Myślę że po tym spotkaniu wyjdziecie w przekonaniu, że policja holenderska, warszawska czy sądecka, to nasza ostoja bezpieczeństwa – osoby, które stoją na straży tego, żeby było nam lepiej – podsumowała spotkanie dr Halina Potok Prorektor ds. studenckich i kształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W spotkaniach uczestniczyła również mgr Bogusława Gaweł Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, a także wykładowcy Instytutu Pedagogicznego i Instytutu Zdrowia.

Goście z Holandii i Komendy Głównej Policji spotkali się również z mł. insp. Jarosławem Tokarczykiem – Komendantem Miejskim Policji w Nowym Sączu. Wizyta była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń związanych z policyjną służbą w Holandii i w Polsce. Delegaci poznali obszar działania i strukturę organizacyjną komendy, a także zobaczyli jej pomieszczenia, m.in. strzelnicę oraz serce komendy – czyli stanowisko kierowania.

Projekt „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” ukierunkowany jest na zapobieganie handlowi ludźmi oraz przestępstw towarzyszących temu zjawisku. Koordynacją przedsięwzięcia na terenie Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zajmowały się policjantki z Wydziału Prewencji – asp. szt. Barbara Leśniak oraz mł. asp. Barbara Przychocka-Serafin.

opr. s/
Źródło Małopolska Komenda Policji

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl