Aktualności
Niedziela, 22 lutego 2015 11:30

"W Emilowym świecie" - wspomnienie o Emilu Kowalczyku w 10. rocznicę Jego śmierci (zdjęcia)

JABŁONKA. Zorganizowane w Orawskim Centrum Kultury spotkanie rozpoczęło się od pokazu filmu pt. "Emil Kowalczyk". Uczniowie SP1 z Zubrzycy Górnej i dziecięcej muzyki z OCK Jabłonka przedstawiły spektakl słowno-muzyczny "W Emilowym świecie". Koncertowi zespołu Arva towarzyszyło czytanie wierszy zmarłego przed dekadą - poety i wspomnienia jego osoby.
Emil Kowalczyk to jedna z najwybitniejszych osobistości Orawy. Urodził się w 1941 roku w Lipnicy Wielkiej. Kończąc czteroletnie Liceum Pedagogiczne w Krakowie otrzymał pracę w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 4 w Lipnicy Wielkiej. Swoje zamiłowanie do literatury potwierdził uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. W roku 1981 roku obronił pracę doktorancką na temat: Środowiskowe funkcje literatury regionalnej na przykładzie polskiej Orawy i uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.

Dr Kowalczyk jest autorem wielu wierszy, gawęd, tekstów pieśni regionalnych, antologii, inscenizacji, widowisk radiowych i telewizyjnych. Jest również założycielem miejscowego zespołu regionalnego Orawianie.

Wydał trzy autorskie tomiki poezji: "Napij się orawskiego ciepła", "Dookoła smreków pociorki" oraz "Mos ty serce orawskie?" Jak podkreślano podczas wspomnień - "swoją osobą zarażał orawskim regionalizmem, a spuścizna artystyczna, jaką po sobie zostawił, będzie towarzyszyć wielu pokoleniom Orawian".

Dwudniowe uroczystości rocznicowe zorganizowano i w Jabłonce, i Lipnicy Wielkiej. Głównymi organizatorami byli wójtowie tych gmin - Antoni Karlak i Bogusław Jazowski.

er/zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl