Aktualności
Piątek, 2 września 2016 10:32

"Pogórzanie" na II Zjeździe Karpackim „Karpaty – Góry Kultury” w Sanoku

W 80. rocznicę Zjazdu Górskiego odbył się w Sanoku II Zjazd Karpacki pod hasłem "Karpaty - Góry Kultury".
Zjazd miał na celu wypracowanie wspólnej strategii rozwoju i promocji różnych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty - od Czech aż po Rumunię, a także przypomnienie ich kultury duchowej i materialnej.

Na imprezę złożyły się konferencje naukowe, dyskusje i wydarzenia pokazujące różnorodność kulturową Karpat. Do Sanoka zjechały zespoły z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Polski. Ziemię Gorlicką reprezentował Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” działający w Gorlickim Centrum Kultury.

Jednym z punktów programu II Zjazdu Karpackiego było rozpalenie symbolicznej „Watry Karpackiej” nad Sanem obok Skansenu. Temu niezwykle klimatycznemu wydarzeniu towarzyszyły prezentacje artystyczne gorlickich „Pogórzan” oraz zespołu „Osławianie” z Mokrego.

Główne uroczystości odbyły się 28 sierpnia. Rozpoczęła je o godz. 11 Msza Święta i spotkanie ekumeniczne na dziedzińcu sanockiego Zamku. Następnie, z Zamku ulicami Sanoka przeszedł barwny korowód grup regionalnych do Muzeum Budownictwa Ludowego gdzie po powitaniu gości odbyła się prezentacja kultur karpackich, koncerty zespołów folklorystycznych oraz Jarmark Karpacki.

Na scenie sanockiego Skansenu kolejno prezentowały się: „Lisowianki” z Lisowa, Zespół „Młode Podhale” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Koniaków” z Koniakowa, Zespół Tańca Ludowego „Sanok”, Zespół „Roma Anjela” ze Słowacji , Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” z  Gorlic, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy oraz Zespół „Rusychi” z Ukrainy.

Udział zespołu „Pogórzanie” w tym ważnym wydarzeniu, propagującym różnorodne zwyczaje i tradycje wpisane w dziedzictwo kulturowe Karpat dofinansował Rafał Kukla, Burmistrz Miasta Gorlice.

Organizatorami zjazdu byli: Związek Podhalan, Zjednoczenie Łemków, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska i władze Sanoka. Partnerem realizacji przedsięwzięcia m.in. był "Beskid Zielony" Lokalna Organizacja Turystyczna. Patronat honorowy nad zjazdem "Karpaty - Góry Kultury" objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

źródło: Gorlickie Centrum Kultury

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl