Aktualności
Czwartek, 12 marca 2020 20:11

"Mierzymy się z niewiadomym"

- Ostatnie dni to czas wytężonej pracy dla administracji publicznej i służb. Mierzymy się z niewiadomym. Skala przygotowań jest bardzo duża. To też czas, gdy każdy z nas musi zdać sobie sprawę z tego, że jest współodpowiedzialny za skuteczność działań prewencyjnych. Bardzo proszę wszystkich o współpracę i zrozumienie dla kroków, które podejmujemy. To wszystko jest dla naszego wspólnego dobra – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na dzisiejszej konferencji prasowej.
Wprowadzono szereg działań prewencyjnych:
- do 25 marca zawieszona jest organizacja imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki. Obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych – w tym sportowych;

- czasowo zamknięte będą instytucje kultury, filharmonie, opery, operetki, teatry, muzea, kina, domy kultury, biblioteki, galerie sztuki oraz szkoły, uczelnie wyższe i placówki szkolnictwa artystycznego;

- funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone do 25 marca, co oznacza, że przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych;

- do 25 marca zawieszone jest funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, prowadzonej w ramach żłobków i klubów dziecięcych, a także placówek wsparcia dziennego, centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, dziennych domów i klubów seniora, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej;

- kontrola sanitarna jest prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej; na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski; kontrole prowadzone są też na lotniskach.

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych.

Apelujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży o rozwagę. Okres 14-dniowej przerwy należy potraktować odpowiedzialnie. Nie można traktować przerwy w funkcjonowaniu placówek oświatowych jako ferii. To nie jest czas wolny. Apelujemy o ograniczenie przebywania w tym czasie w miejscach publicznych - nie korzystanie z klubów, dyskotek, niepotrzebnych wyjść do galerii handlowych. To jest czas na kwarantannę.

Nie jest rozważane wprowadzenie nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy sklepów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Wojewoda poinformował również, że od dziś w Małopolsce działa laboratorium, w którym będą badane próbki. Uruchomione one zostało w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

W Małopolsce 208 osób objętych jest kwarantanną, 580 – nadzorem epidemiologicznym, zaś 12 przebywa w szpitalach. Są to dane z wczoraj, z godzin popołudniowych.

Biuro Wojewody Małopolskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl