Aktualności
Środa, 4 marca 2020 12:09

"Koronawirus: trzymamy rękę na pulsie". Ćwiczenia z udziałem PSP

- W Małopolsce nie ma przypadku koronawirusa, ale intensywnie monitorujemy sytuację. Odbywają się też kolejne spotkania z wszystkimi podmiotami i służbami, których działania są teraz szczególnie istotne - mówił wojewoda małopolski.
- Działania te mają konkretny i praktyczny wymiar. Jego przejawem jest m.in. postawienie szpitali z oddziałami zakaźnymi w stan podwyższonej gotowości, ale też ćwiczenia, które przeprowadzamy dziś wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. Dziękuję wszystkim, którzy trzymają rękę na pulsie, a zarazem uczestniczą w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej mającej zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówił Piotr Ćwik na konferencji prasowej dotyczącej bieżących działań związanych z koronawirusem.


Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 9 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objęte są 152 osoby. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją. Są to dane z godzin popołudniowych, z 3.03.2020 r.

Ewentualne decyzje dotyczące imprez masowych będą zapadały na bieżąco – w oparciu o rekomendacje służb sanitarno-epidemiologicznych i stosownie do rozwoju sytuacji.

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wyraził opinie – odpowiednio – rekomendujące odstąpienie od przeprowadzenia Konferencji i nierekomendujące organizacji Targów (w szczególności ze względu na udział w Targach przedstawicielu wielu państw). Stanowisko to przekazano organizatorom.


Ćwiczenia, które przygotowano dziś wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, odnosiły się do sytuacji wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badania osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Polegały one na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć (namiotów), które służyłyby takim pacjentom. Szpitale mogą w takich sytuacjach liczyć na pełne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej. Dysponuje ona zarówno odpowiednim sprzętem, jak i doskonale przygotowanymi strażakami, którzy takie mobilne izby przyjęć są w stanie przygotować w bardzo krótkim czasie. W ćwiczeniach uczestniczyły szpitale: Uniwersytecki w Krakowie i w Myślenicach, czyli dwa spośród dziesięciu małopolskich szpitali, w których są oddziały zakaźne, a które decyzją Wojewody Małopolskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Podczas ćwiczeń omówione zostały także inne aspekty współdziałania Straży Pożarnej ze służbami medycznymi oraz składające się na te mechanizmy procedury.

opr.s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl