Aktualności
Niedziela, 7 czerwca 2015 16:35

"Aby ogień nigdy się Was nie imał". Strażackie święto w Ludźmierzu (zdjęcia)

XI Pielgrzymka Strażacka Sursum Corda i V Pielgrzymka Motocyklistów była okazją do świętowania Powiatowego Dnia Strażaka dla druhów z powiatu nowotarskiego. Oprawę uroczystości w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu stanowiło ponad ponad 50 pocztów sztandarowych.
W spotkaniu wzięło udział ok. 140 jednostek Straży Pożarnych z Polski, Słowacji i Czech. Po wciągnięciu flagi na maszt wręczono odznaczenia nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych zasłużonym strażakom.

Jak mówił w powitaniu ks. Kazimierz Klimczak, proboszcz ludźmierskiej parafii to okazja także do refleksji. - Nasza obecność tutaj to znak wiary - dodał poseł Edward Siarka.

- 7 czerwca 1997 r. w tym miejscu modlił się św. Jan Paweł II, nasz wielki Rodak. Dziś po 18 latach stoją tu strażacy. Modlimy się razem ze św. Janem Pawłem i ze św. Florianem - przypomniał kustosz sanktuarium. I dodał - Śp. ks. prałat Tadeusz mówił, że strażacy to rycerze św. Floriana.

Eucharystię celebrowało 4 kapłanów pod przewodnictwem ks. Franciszka Rembiesy wicedziekana nowotarskiego dekanatu.

W homilii mówił: "św. Florian jest patronem trudnej posługi i wielkiej odwagi. Gasił ogień gniewu i szaleństwa. Udowodnił, że za wiarę trzeba oddać wszystko, życie też. W odwadze - mówił dalej kaznodzieja - jest siła ducha i siła woli. Takie bohaterstwo jest możliwe, gdy człowiek jest Mocny Bogiem. W dzisiejszych czasach jest ono szczególnie potrzebne. Trwać na straży to godna pochwały misja. Wy w różnych sytuacjach spieszycie na pomoc człowiekowi. Jesteście najbardziej uniwersalną służbą. A na sztandarach macie orła w koronie, której mu nigdy z głowy nie zdjęliście. Chwała Wam za to. Życzę Wam mocnej wiary i oparcia w Jezusie Chrystusie. Aby ogień nigdy się Was nie imał".

źródło: Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, s/zdj. Krzysztof Garbacz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl