Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
08.10.2017 | Czytano: 41

Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!" przeżywano w Krakowie XVII Dzień Papieski

Z tej okazji Mszy św. w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W wygłoszonej homilii zaznaczył, że słowo Boże tego dnia zachęca wiernych do odpowiedzialności, ponieważ każdy - w różnym stopniu - ponosi odpowiedzialność za innych.

Zachęcał, aby wystrzegać się zaborczości, a w zamian z siebie czynić dar dla bliźnich i dla Boga. - Taki jest ideał, taka jest logika prawdziwego, mądrego, odpowiedzialnego życia miłości i służby - przekonywał kard. Dziwisz.

Podkreślał, że tak właśnie postępował Karol Wojtyła, a ponadto zachęcał również innych, by szli drogą miłości i służby. - To klucz do odczytania i zrozumienia jego niezwykłej drogi miłości i służby w winnicy Pańskiej, która wydała i nadal wydaje niezwykłe owoce w Kościele i świecie - zaznaczył.

Nawiązując do Listu apostolskiego "Novo millennio ineunte", z którego pochodzi hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, kardynał tłumaczył, że wierni powinni głosić Dobrą Nowinę słowem i życiem. - Mamy z nadzieją stawiać czoło nowym wyzwaniom, przed jakimi staje dzisiejszy Kościół, pamiętając, że wszyscy ten Kościół stanowimy i jesteśmy odpowiedzialni za jego oblicze - mówił.

Tłumaczył również, że Europa potrzebuje dziś Dobrej Nowiny, ponieważ żyjąc w lęku przed powtarzającymi się aktami terroryzmu, zapomina często o swoich chrześcijańskich korzeniach. - Dobrej Nowiny potrzebuje Polska, w której wciąż jeszcze za dużo niepotrzebnych napięć i jałowych sporów, podziałów partyjnych i wzajemnych niechęci, obojętności wobec losu bliźnich czekających na naszą pomoc - zauważył.

Dodał, że Ewangelii potrzebują również sprawujący rządy w Polsce i wszyscy uczestnicy życia politycznego, "aby kierowali się troską o dobro wspólne, aby szanowali inaczej myślących i wsłuchiwali się w ich opinie, nikt bowiem nie ma monopolu na prawdę i trafne zarządzanie życiem społecznym". Jak mówił - Ewangelii potrzebują również rodziny, a także młodzi ludzie, których Jan Paweł II nazywał "stróżami poranka, czuwającymi o świcie trzeciego tysiąclecia". Jak przekonywał kardynał, Kościół chce służyć młodym, wnosząc swój wkład w ich formację, ciesząc się z ich młodzieńczego entuzjazmu i zachęcając, by brali w swoje ręce odpowiedzialność za przyszłość.

Zauważył, że właśnie taką rolę pełni w Polsce m.in. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". - To niewątpliwie jedna z najlepszych inicjatyw, jakie podjął Kościół w Polsce, stawiając w ten sposób żywy pomnik Janowi Pawłowi II, utrwalając pamięć o nim przez formację młodych ludzi - podkreślał.

Wspólna Eucharystia była wyrazem wdzięczności stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za posługę apostolską Jana Pawła II. Modlili się też za darczyńców fundacji.

Stypendyści przygotowywali się do tego dnia już od dawna, jeżdżąc po parafiach i głosząc swoje świadectwa. W niedzielę również mieli okazję opowiedzieć o swoich działaniach w "miasteczku rodzinnym" rozstawionym w Centrum Jana Pawła II i w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej. Dla najmłodszych przygotowali natomiast wiele atrakcji. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyła zbiórka na fundusz stypendialny dla podopiecznych Fundacji.

Paulina Smoroń / zdj. arch.
Źródło Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl