Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 23 lutego 2015 13:22

VI sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego

Rozpoczęły się obrady lutowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dzisiaj radni będą decydować w sprawie m.in. przekształcenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie; podziału środków na prace konserwatorskie, czy wsparcia dla bibliotek w regionie.
W Szpitalu św. Ludwika powstanie poradnia immunologiczna
Mali pacjenci z Krakowa i okolic będą mogli uzyskać pomoc w Poradni Immunologicznej, która powstanie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika. Uruchomienie poradni, o którym zadecydowali dzisiaj radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, planowane jest na styczeń przyszłego roku. Będzie to drugi, po działającym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, tego typu ośrodek dla dzieci w Krakowie. Więcej informacji w osobnym artykule tutaj.

– Ostatnie lata działalności szpitala św. Ludwika pokazują, że to jednostka, która stawia na rozwój. Poradnia immunologiczna to kolejny ważny krok na tej ścieżce – chwalił podczas sesji wicemarszałek Wojciech Kozak.

Wsparcie dla małopolskich gmin
Radni podczas lutowej sesji udzielili wsparcia samorządom lokalnym. Dotacje celowe z budżetu Województwa na doposażenie i utrzymanie grup poszukiwawczo-ratowniczych OSP otrzymały: miasto Nowy Sącz (do 200 tys. zł) oraz gmina Kęty (do 200 tys. zł). 50 tys. zł trafiło z kolei do sołectwa Ptaszkowa (gmina Grybów) – to nagroda za zwycięstwo w konkursie „Najlepszy sołtys w Województwie Małopolskim 2013”. Przypomnijmy, tytuł ten w zeszłym roku został przyznany Marianowi Kruczkowi.

Pieniądze na kulturę
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania Folklorystyczne – to jedno z pierwszych wydarzeń kulturalnych, jakie otrzymało w tym roku wsparcie od Sejmiku Województwa Małopolskiego. Radni zadecydowali o przekazaniu na jego organizację 220 tys. zł, doceniając tym samym ogromny sukces, jakim okazał się zeszłoroczny debiut festiwalu.

Natomiast ponad 1,26 mln zł z budżetu Województwa Małopolskiego trafi w tym roku do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.Sejmik Województwa udzielił również w poniedziałek wsparcia na działalność dla małopolskich Biur Wystaw Artystycznych. Galeria Sztuki BWA w Olkuszu otrzymała 150 tys. zł, BWA „U Jaksy” w Miechowie – 150 tys. zł, a BWA w Tarnowie – 48 tys. zł.

Małopolskie biblioteki na plusie
Podczas VI sesji SWM rozdzielono również środki w ramach konkursu – „Małopolska Biblioteka+”, które będą przeznaczone na prace budowlane lub remontowe w gminnych bibliotekach publicznych w całym regionie. Więcej informacji w osobnym artykule tutaj.

Rok 2015 – Rok Witkacego
– Sejmik Województwa Małopolskiego dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin śmierci Stanisława Witkiewicza (1851-1915), wielkiego architekta, twórcy stylu zakopiańskiego oraz 130. rocznicy urodzin pisarza, dramaturga i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego (1885-1939), postanawia ogłosić rok 2015 Rokiem Witkiewiczów w Województwie Małopolskim – tak rozpoczyna się rezolucja Sejmiku Województwa Małopolskiego.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl