Aktualności
Czwartek, 9 lipca 2015 22:16

Smaki Małopolski w Brukseli

W dawnej siedzibie ambasady RP w Belgii odbyła się prezentacja kulinarna i degustacja tradycyjnych i regionalnych przysmaków pochodzących z Małopolski. Gospodarzem wieczoru był marszałek Marek Sowa. Brukselskie spotkanie wpisuje się z Małopolski Festiwal Smaku, którego 11. edycja właśnie trwa.
Nasz region może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulinarnym, a turystyka kulinarna oparta na małopolskich produktach regionalnych i turystycznych zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. - W tych smakach zapisana jest nasza tradycja, kultura i historia. Bogactwo i różnorodność małopolskiej kuchni to efekt wielowiekowego przenikania się kultur – mówił w Brukseli marszałek Marek Sowa.

Podczas prezentacji w ramach projektu „Dziedzictwo kulinarne Małopolski”, które odbyło się w Brukseli mistrzowie kuchni pokazali jak tradycyjne produkty mogą łączyć się z nowoczesnymi trendami sztuki kulinarnej w kuchni fusion i molekularnej. Zaproszeni goście dowiedzieli się również o pochodzeniu i sposobie powstawania prezentowanych smakołyków. Podczas degustacji nie zabrakło: oscypka, pstrąga zawojskiego, gulaszu z dziczyzny, czy sorbetu robionego przy użyciu ciekłego azotu a także prezentacji walorów turystycznych województwa małopolskiego.

Prezentację sztuki kulinarnej poprowadzili: dr Józef Sadkiewicz – laureat nagród kulinarnych, członek stowarzyszenia kucharzy Eurotoques, założyciel Akademii Kuchni Myśliwskiej, propagator tradycyjnej kuchni polskiej, oraz Jean Bos, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję szefa kuchni na belgijskim dworze króla Baudouina i ma w swoim dorobku liczne nagrody na najważniejszych międzynarodowych konkursach kulinarnych.

Projekt „Dziedzictwo kulinarne Małopolski” realizuje powołane w 2008r. Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Współorganizatorem wydarzenia była ambasada RP w Królestwie Belgii. W środowym spotkaniu wzięli też udział radni województwa Stanisław Barnaś i Grzegorz Biedroń.

Przypomnijmy, że półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku odbędzie się w tę niedzielę w Nowym Targu. Szczegóły w dziale "co, gdzie, kiedy".

opr.s/ zdj. Łukasz Kobus

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl