Kopalnia
Aktualności
Piątek, 28 kwietnia 2017 09:23

Nowatorski zabieg wykonany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Pierwszy taki zabieg na świecie odbył się w grudniu zeszłego roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie zdecydował się na niego jeszcze nikt - aż do środy, kiedy wypróbowano nowatorską metodę w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Chodzi o operację pacjenta z nowotworem zewnętrznych narządów płciowych - tłumaczy prof. Piotr Chłosta, kierownik kliniki. - Zastosowaliśmy nietypowy dostęp do zaatakowanych chorobą węzłów chłonnych. Zwykle robi się to przez pachwinę, która bardzo trudno się goi. My dostaliśmy się do ogniska choroby przez udo - dodaje.

Dzięki takiej metodzie pacjent, w tym wypadku pięćdziesięciolatek, nie będzie miał żadnych powikłań związanych z trudno gojącymi się ranami po zabiegu.

- Jest to operacja laparoskopowa, a więc mało inwazyjna. Z takich znany jest nasz ośrodek i dlatego poszukujemy nowości, które mogłyby jeszcze bardziej poszerzyć spektrum zabiegów, jakie wykonujemy - mówi prof. Chłosta.

Operacja, podczas której lekarze dostają się do węzłów chłonnych przez udo, jest znacznie trudniejsza niż klasyczna. Środowa trwała aż dwie godziny. Zaangażowanych było w nią 20 osób - w tym m.in. chirurdzy, technicy, anestezjolodzy i instrumentariuszki.

Przy stole operacyjnym w środę stanął właśnie prof. Piotr Chłosta, a także dr Michał Zembrzuski oraz doktor Anna Katarzyna Czech.

Zoperowany w czasie przełomowego zabiegu pacjent został wybudzony, czuje się dobrze i już dziś wyjdzie do domu.

Koszty zabiegu pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl