Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
22.09.2014 | Czytano: 41

Krzyże Małopolski dla Austriaków za odnawianie cmentarzy wojennych

Stanisław Sorys z zarządu województwa wręczył Krzyże Małopolski Friedrichowi Schusterowi i Erwinowi Fitzowi z austriackiego Czarnego Krzyża. Obaj zasłużyli się w odnowieniu licznych cmentarzy z I wojny światowej, które są rozsiane na terenie całej Małopolski.

Decyzję o nagrodzeniu Austriaków honorowymi odznakami zarząd województwa podjął 18 września br. Schuster otrzymał złoty, a Fitz srebrny krzyż. Przyznane zostały one za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowania wspólnego dobra oraz udowadnianie, iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działania władz publicznych.

Wręczenie krzyży miało miejsce podczas niedzielnych uroczystości w Lichwinie (gmina Pleśna), gdzie po kilkuletnim remoncie odnowiony został jeden z piękniejszych cmentarzy pierwszowojennych w powiecie tarnowskim. W jego odrestaurowaniu spory udział miał właśnie austriacki Czarny Krzyż.

– Troska Austriaków o godne upamiętnienie rodaków spoczywających w licznych grobach na terenie Polski stanowić może wzór i przykład do naśladowania. Ludzie ci społecznie zbierają pieniądze podczas corocznych kwest, a to, co uda się im zgromadzić, przeznaczają w całości na renowacje i bieżące utrzymanie nekropolii –zauważa Stanisław Sorys.

W uroczystościach w Lichwinie uczestniczyła nie tylko delegacja austriackiego Czarnego Krzyża, ale również austriackie grupy rekonstrukcji historycznych oraz żołnierze z Polski i Niemiec. W miejscowym kościele odprawiona została msza św. w intencji poległych podczas I wojny światowej, odczytany został Apel Poległych, a w niebo wystrzelona została salwa honorowa.

Cmentarz „Głowa Cukru” jest położony na szczycie wzgórza Gródek, z którego rozpościera się piękna panorama Pogórza Karpackiego. Pochowani są na nim żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy, którzy polegli w maju 1915 roku podczas bitwy gorlickiej.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl