Golemo
Aktualności
Czwartek, 19 kwietnia 2018 19:50

Ekologiczne pojazdy przyszłością Małopolski (zdjęcia)

Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce – to pojazdy, które mieszkańcy Krakowa oraz turyści, mogli zobaczyć i przetestować podczas specjalnego pokazu z udziałem marszałka Jacka Krupy. W czerwcu, wystartuje rajd ekologicznych pojazdów do Zakopanego. Jego zwycięzcą będzie jednak nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie do stolicy Tatr.
To jednak tylko jedna z wielu ciekawych inicjatyw przewidzianych w ramach zbliżającego się Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie.

W briefingu prasowym zapowiadającym wydarzenie wzięli udział: marszałek Jacek Krupa, wiceburmistrz Zakopanego Wiktor Łukaszczyk, dyrektor ds. organizacyjnych forum EKOZAKOPANE Bartosz Krawczak oraz Andrzej Bargiel – trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista świata w biegu na Elbrus, a zarazem pierwszy Polak, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma oraz zjechać z jego wierzchołka na nartach. Udział w wydarzeniu pochodzącego z Małopolski sportowca nie był jednak przypadkowy – zdecydował się on zostać jednym z ambasadorów czystego powietrza w naszym regionie. - Zanieczyszczenie powietrza to duży problem, a ja sam jako sportowiec doskonale wiem jak to jest, kiedy brakuje nam tchu. Osobiście deklaruję, że będę z całych sił wspierał budowanie świadomości i działania związane z tym, jakim powietrzem oddychamy w całej Małopolsce – powiedział Bargiel.

Z kolei marszałek Jacek Krupa, dziękując za wsparcie inicjatywy oraz zachęcając wszystkich do udziału w czerwcowym forum EKOZAKOPANE przypomniał m.in. dotychczasowe działania związane z walką o czyste środowisko:

- Małopolska kilka lat temu podjęła skuteczną walkę o to, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem. Warto przypomnieć, że jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy w życie uchwały antysmogowe, dzięki którym już za kilka lat będziemy mogli nareszcie oddychać powietrzem bez smogu. Nieustannie zachęcamy też mieszkańców do korzystania z ekologicznego transportu, chociażby zostawiając swój samochód na parkingach Park&Ride i jadąc w dalszą podróż po Małopolsce nie tylko komfortowym, ale i ekologicznym pociągiem. Budujemy też setki kilometrów tras rowerowych, a już teraz po Krakowie jeżdżą elektryczne autobusy, kupione dzięki unijnemu wsparciu - mówił marszałek Jacek Krupa.

Jednym z głównych elementów forum EKOZAKOPANE będzie rajd ekologicznych pojazdów, ale także prezentacja nowatorskich rozwiązań technologicznych z całego świata, dzięki którym można jeszcze łatwiej dbać o nasze otoczenie. Jakich? Oprócz ekologicznych samochodów, skuterów, a nawet samochodów dostawczych, warto wymienić także Raptora, czyli… osobowy pojazd powietrzny. Kto wie, być może już niedługo będzie można ominąć korki na Zakopiance i udać się nim w podróż do stolicy Tatr?

Podczas forum przewidziano także liczne dyskusje z ekspertami na tematy związane z elektromobilnością czy też ekologicznym budownictwem. W sumie dzięki forum EKOZAKOPANE do Małopolski przyjedzie aż 6 tys. osób z całego świata, a 1,5 tys. z nich weźmie udział w specjalnych sesjach panelowych. A co jeśli ktoś nie może przyjechać do Zakopanego? Nic nie szkodzi, gdyż niektóre z interesujących dyskusji będzie można śledzić „na żywo” za pośrednictwem internetu.

Tegoroczne forum EKOZAKOPANE to jednak nie tylko interesujące dyskusje i debaty, ale też wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. Przypomnijmy, że wiele z nich powstało dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Na liczne atrakcje mogą liczyć także najmłodsi. Wśród nich zaplanowano chociażby biegi promujące ekologiczny styl życia – w tym bieg na Wielką Krokiew – oraz „ekoparadę” dla dzieci i młodzieży, na której zostaną zaprezentowane ubrania pozyskane z recyklingu.

Więcej informacji na temat II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, w tym formularz rejestracyjny, można znaleźć na stronie internetowej www.ekozakopane.pl.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl