Aktualności
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 08:38

Chcą nakręcić film o oświęcimskiej perełce motoryzacji

Pasjonaci historii z Oświęcimia przygotowują się już do nakręcenia kolejnego filmu związanego z dziejami swojego miasta. Tym razem chcą przypomnieć historię „najmłodszej placówki motoryzacyjnej w Polsce”.

- Scenariusz jest już gotowy. Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli hr. Artur Potocki z Krzeszowic i hr. Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem – opisują pomysłodawcy. - Obaj doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”. Wkrótce z nowej fabryki, gdzie dzisiaj znajdują się zakłady Omag w Brzezince, zaczęły wyjeżdżać nowe auta Oświęcim-Praga.

Jak się okazało, to był prawdziwy hit przedwojennej polskiej motoryzacji. Ta historia stała się pretekstem dla oświęcimskich pasjonatów do nakręcenia kolejnego filmu.

- Ponieważ z produkcją filmu wiąże się dużo nieoczekiwanych wydatków i z każdym dniem ich przybywa, z nadzieją w sercu prosimy o dorzucenie chociaż najmniejszej kwoty do naszej zbiórki a będziemy mogli dalej działać i realizować marzenia – zachęcają pomysłodawcy.

Produkcję obrazu można wesprzeć pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/nyws7n

Opr. eł/fot. zrzutka.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl