Aktualności
Wtorek, 23 lutego 2016 23:32

Związek Podhalan na Światowych Dniach Młodzieży? Organizacja przygotowuje się do jubileuszu stulecia istnienia

NOWY TARG. Podczas posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan omawiano między innymi możliwość udziału Związku w Światowych Dniach Młodzieży.
Spotkanie odbyło się już w nowej siedzibie ZP, dlatego poprzedziła je krótka uroczystość otwarcia i poświęcenia pomieszczeń przy al. Tysiąclecia.

- Rozpoczęliśmy już przygotowania do Jubileuszu Stulecia Związku Podhalan, który przypada za trzy lata. Powołane zostało kolegium redakcyjne, które pracować będzie nad przygotowaniem jubileuszowego wydawnictwa. Szefem zespołu jest Julian Kowalczyk. Do tego grona zaproszeni zostaną przedstawiciele Rady Naukowej oraz byli prezesi. Chodzi o to, by przypilnowali oni "swojego okresu", żeby nic ważnego nam nie umknęło - mówi Andrzej Skupień.

Prezes ZG ZP dodaje, że "porządkowana jest historia Związku". Jednym z pomysłów jest założenie archiwum Zarządu Głównego Związku Podhalan. - Są pamiątki i różne dokumenty. Ważne, by były one w jednym miejscu, bez strachu, że zostanie to zaprzepaszczone. Prowadzona jest digitalizacja zbiorów - archiwów poszczególnych oddziałów - wyjaśnia.

Archiwum miałoby być umiejscowione w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana. To nie jedyny pomysł na zagospodarowanie budynku. - Trwają rozmowy z samorządami i jednostkami kultury. Szukamy pomysłu, by Dom ożył, by prowadzona była tam różnego rodzaju działalność. Szukamy na ten cel środków, także w ramach projektów unijnych. Na razie działamy w partnerstwie z gminą Nowy Targ i innymi podmiotami samorządowymi - wyjaśnia prezes Skupień.

Jednym z tematów omawianych podczas posiedzenia z udziałem prezesów poszczególnych oddziałów ZP był udział górali w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. - To jest nieco skomplikowane, bo ŚDM to duże przedsięwzięcie i realizowane z rozmachem. Jest wielu chętnych do zaprezentowania się, ale wystosowaliśmy pisma do biskupa Damiana Muskusa z propozycją zawarcia w liturgii mszy elementów regionalnych. Moglibyśmy o to zadbać. Ale pewnie chętnych będzie wielu. Staramy się też o to, by na Festiwalu Młodych - który poprzedza ŚDM - nasze zespoły młodzieżowe mogły się pokazać. Poza tym dajemy sygnał "za wodę" do młodzieży polonijnej, że otoczymy ich opieką podczas ich pobytu w Polsce - wymienia Andrzej Skupień.

Ponadto prezydium zajęło się przygotowaniami do II Zjazdu Karpackiego, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Sanoku oraz ustalono, iż 12 czerwca w sanktuarium w Katowicach Panewnikach wystawiona zostanie Opera Góralska "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu".

s/ zdj. Grzegorz Czepelak, www.zwiazek-podhalan.com

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl